TEKNOFEST je priča o buđenju jedne nacije. To je izjavio Selcuk Bayraktar, direktor vodećeg tehnološkog, zrakoplovnog i svemirskom festivala na svijetu, koji je, u manjem obimu, proteklih dana održan u Turskoj Republici Sjeverni Kipar, a koji je okupio više od 225.000 ljudi.

Od 2018. do danas, na festivalu je učestvovalo približno 3,7 miliona takmičara. I ekipa Hayat TV-a pratila je ovaj važan događaj.

U ekskluzivnom intervjuu za Hayat TV o festivalu je govorila doktorica Elvan Kuzundžu Hidir, generalna direktorica Fondacije T3, koja organizuje najveći događaj ove vrste na svijetu.

Kaže da je završila Školu za nauku, nakon čega i elektrotehniku i elektroniku s državnom stipendijom, a potom je nastavila svoj akademski život upisom doktorata koji je uspješno završila prije mjesec-dva.

Bio je to dug period, ali istovremeno sam, dok sam radila doktorat, postala dio T3 Fondacije. Prije svega me zanimalo takmičenje iz tehnologije. Kao student mašinstva pokušala sam završiti svoje radove o nauci i tehnologiji unutar društvenih projekata. Zbog toga smo u T3 Fondaciji i TEKNOFEST-u. Vidim utjecaj naših projekata, naših studija, posebno kod mlađih naraštaja. TEKNOFEST je veoma važna platforma i za studentice. Veliki broj studentica u našoj zemlji i iz drugih zemalja prijavljuje se na TEKNOFEST. Također, na radionicama su možda oko 50 posto od odabranih studenata žene. Dakle, našim projektima podržavamo sve studentice tokom njihovog obrazovanja. Ja sam diplomirala 2010, 2015. Tokom mog obrazovanja možda 10 posto studenata mašinstva su bile žene, ali to se sada mijenja. Možda to danas iznosi 30 do 40 posto. Šta je razlog za tu promjenu? Razlog za tu promjenu je TEKNOFEST - kaže Kuzundžu Hidir.

Dodaje da s TEKNOFEST-om organizuju mnogo takmičenja, posebno za dizajn softvera u svemirskoj industriji, stoga raste zanimanje studenata za ta područja.

Također, studentice gube strah koji osjećaju kada je riječ o ovoj oblasti. Mi razbijamo njihov strah TEKNOFEST platformom i idejama. Naprimjer, „From Your Eyes“ startup nastao je na TEKNOFEST takmičenju. Zulal je vlasnica tog startupa. Ona je slabovidna osoba. Njeni projekti, njene ideje omogućavaju da osobe s poteškoćama mogu doživjeti svijet oko sebe. Slike s kamere, koristeći algoritme zasnovane na umjetnoj inteligenciji, objašnjavaju šta okružuje osobu koja ga koristi, sve predmete – dodaje naša sagovornica.

Ističe kako je to važno za cijeli svijet.

Također, Berguzar je još jedna od finalistica TEKNOFEST-a. Ona je učestvovala na prošlogodišnjem TEKNOFEST takmičenju. Završila je Školu za nauku. Sada je dobila stipendiju MIT-a. Ona je jedina osoba iz Turske koja je dobila MIT stipendiju ove godine. I mi smo joj, kao T3 Fondacija, dali stipendiju. Želimo joj pružiti podršku tokom njenog obrazovanja. Imamo dosta pozitivnih primjera s TEKNOFEST-a. Naše studentice osvajaju brojne nagrade, dobijaju dosta podrške, projekata i saradnje. Također daju dobar primjer drugim djevojkama – navodi Kuzundžu Hidir.

Priča o buđenju jedne nacije: Direktorica Fondacije T3 Elvan Kuzundžu Hidir za Hayat o TEKNOFEST-u

Na pitanje šta misli o odnosu, vezi između ulaganja u inovacije, tehnološkog razvoja i ravnopravnijeg, poštenijeg globalnog razvoja, odgovara:

Mislim da je tehnologija neophodna, posebno za nezavisnost zemlje. Također, kao T3 Fondacija, trudimo se svim studentima pružiti jednake mogućnosti. Naprimjer, Deneyap Technology radionice pružaju dvogodišnje obrazovanje odabranim studentima. Mi otvaramo te Deneyap Technology radionice u različitim regijama naše zemlje. Naprimjer, ne samo u Istanbulu, ne samo u Ankari, glavnom gradu naše zemlje, već u istočnim dijelovima zemlje... Naprimjer, Hakkari je na istoku naše zemlje, i tamo imamo Deneyap Technology radionice. Stoga, trudimo se omogućiti jednake prilike svim studentima. Također, na TEKNOFESTU-u, naprimjer, dajemo finansijsku podršku svakom finalisti, odnosno timovima, kako bi mogli razvijati svoje ideje, odnosno projekte. Također finalistima osiguravamo smještaj i prijevoz kako bi mogli doći ovamo. Ako uporedimo ovu platformu s nekom drugom van zemlje, druga takmičenja, organizacije, studentima naplaćuju mogućnost učešća.

Napominje kako je ovo potpuno neprofitna organizacija i da se trude pružiti jednake mogućnosti svim studentima.

Zato, ako studentima treba dodatni novac, dodatna finansijska podrška, oni pokušavaju naći sponzore kako bi pokrili svoje dodatne potrebe. Što se tiče inovacija, kao T3 Fondacija, trudimo se razviti nove projekte. Mi moramo biti u toku s tehnologijom budućnosti. Želimo biti lideri, a ne biti sljedbenici. A da bismo to postigli, naš novi projekt je T3 UI. To je veliki jezički model. Znate ChatGPT? Svi koriste te chat botove u svim segmentima života. Ali, mi se fokusiramo na turski veliki jezički model, našu kulturu, naše obrazovanje, našu tradiciju... Želimo popuniti taj veliki jezički model svojim podacima jer ne znamo šta će biti za dvije ili tri godine. Naprimjer, naša djeca koriste te chat botove, te platforme, uče sve s tih platformi, tako da trebamo pružiti, razviti, unaprijediti njihove chat botove. Kao T3 Fondacija, s tradicionalnim projektima, kao i inovativnim projektima, pokušavamo pratiti, ne pratiti, nego pokušavamo biti dio budućnosti tehologije – kazala je Kuzundžu Hidir.

Dodaje kako dobivaju dosta poziva iz dosta zemalja kako bi organizovali TEKNOFEST, a u septembru će biti u Istanbulu. Zanimalo nas je da li će možda biti organiziran i u BiH.

Sljedeće godine idemo u Anadoliju, još jednu od pokrajina naše zemlje, ne Istanbul. Ali možda ga istovremeno možemo organizovati u nekoj drugoj zemlji. Još ne odlučujemo o tome. Imamo oba TEKNOFEST-a. Procjenjujemo pozivnice za druge zemlje i onda odlučujemo možemo li ostvariti saradnju s nekom zemljom. Mi, kao T3 Fondacija, organizujemo TEKNOFEST, ali on ima više od 100 dioničara. Oni dolaze iz ministarstava, nekih tehnoloških kompanija, univerziteta... Zato nam je potrebna ista platforma, iste mogućnosti, iste sposobnosti i u tim zemljama. Zbog toga analiziramo potencijal zemalja i kako možemo ostvariti saradnju s nekom zemljom i onda pokušavamo pronaći način da realiziramo TEKNOFEST u toj zemlji. Zato nam je potrebno da nađemo odgovornu korporaciju...- dodala je Kuzundžu Hidir.