Dan Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš”, najstarije bolničke ustanove u Bosni i Hercegovini, danas je obilježen nizom aktivnosti koje svjedoče o njenom neumornom radu, stalnom razvoju i dubokom poštovanju prema pacijentima.
Bila je to prilika da se oda priznanje naslijeđu ove institucije, ali i da se najave važni koraci ka modernijoj, dostupnijoj i humanijoj zdravstvenoj zaštiti za sve građane Sarajeva i šire.
U ambijentu koji odiše profesionalnošću i empatijom, otvoren je novi Odsjek za rane i dijabetsko stopalo, čime se Opća bolnica još jednom potvrdila kao mjesto koje osluškuje potrebe zajednice. Ovaj odjel, smješten u okviru Odjela za vaskularnu hirurgiju, rezultat je pažljivo osmišljenog odgovora na stvarne potrebe pacijenata.
Prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, direktor Opće bolnice, ponosan je na ostvareni iskorak:
Prepoznali smo veliki broj pacijenata koji imaju problem sa ranama, hroničnim ranama, dijabetskim stopalom i njega smo u sklopu dijela za vaskularnu hirurgiju. Imamo veliki broj tih pacijenata, komplikacija svih mogućih hirurških i nehirurških koji su vezani za infektivne procese tako da je to Odjeljenje značajno za grad.
Ipak, ni tu se ne staje. Vizija menadžmenta obuhvata i otvaranje javnog hospisa – utočišta za one koji se nalaze u najtežim zdravstvenim stanjima, često bez odgovarajuće podrške.
Da gradu ponudimo javni hospis, mislim da je to obaveza Opće bolnice i da ćemo na taj način olakšati pacijentima i njihovim porodicama.
Obavljeni su i preventivni pregledi krvnih sudova vrata, a medicinski tim s Odjeljenja za urgentnu medicinu održao je edukativna predavanja i praktične vježbe.
Posebna pažnja usmjerena je na budući razvoj Urgentnog centra, koji bi trebao prerasti u glavni urgentni centar Kantona Sarajevo – strateški potez kojim bi se rasteretio Klinički centar, a pacijentima pružila još brža i efikasnija pomoć.
Obnovljen je i Odsjek za pulmologiju, a broj operacija je u konstantnom porastu, uprkos, kako kaže dr. sc. med. Lejla Vidović, izazovima kadrovskih i tehničkih kapaciteta.
Dr. sc. med. Lejla Vidović je posebno istakla kolektivnu posvećenost svakog zaposlenika:
U nekom ograničenom kapacitetu i broju zaposlenika uspijevamo puno toga uraditi. Trudimo se kontinuirano biti na usluzi pacijentima koliko nam mogućnosti dozvoljavaju. Biti tu, skratiti liste čekanja, omogućiti u našim okolnostima najbolju zdravstvenu zaštitu – zaista se uposlenici trude maksimalno i samo zahvaljujući tome možemo ovo postići.
Na ovaj dan nije zaboravljeno naslijeđe ni ljudi koji su ga stvarali. Posebno se evocirala uspomena na prim. dr. Abdulaha Nakaša, čije ime i danas simbolizira humanost, posvećenost i vrhunsku stručnost.
Uprava bolnice s ponosom ističe da je ovo najbrže rastuća zdravstvena ustanova u regionu, a pohvaljena je i saradnja sa Kliničkim centrom, što je važan signal jedinstvenog cilja – zdravlje građana iznad svega.
Dan bolnice je bio i dan zahvalnosti, dan vizije i dan podsjećanja da zdravstvo može biti prostor istinske brige, inovacije i solidarnosti. Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” to dokazuje – iz dana u dan.