Protiv kojih hrvatskih generala se pokreće istraga za ratne zločine u Bosni i Hercegovini? Prema riječima hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, riječ je o političkim igrama, od kojih naše tužilaštvo treba odustati ako i dalje želimo podršku Hrvatske ka evropskoj zajednici.

Dok hrvatski generali potvrđuju postojanje novih optužnica, a tamošnji političari relativiziraju zločine, bh. zvaničnici uglavnom šute. Milanovićeve riječi iskritikovao je samo Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine.

Uskoro će ljudi koji su, ovo govoreći nimalo ne karikiram, već oslobođeni možda biti ponovo optuženi za neke druge kvazi događaje - rekao je Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske.

Biće to na tragu šestorice optuženih u Hagu za ratne zločine, kaže predsjednik Hrvatske Zoran Milanović. Međutim nikakvi kvazi događaji nisu u pitanju, već presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.

Šest generala osuđeno je na ukupno 111. godina zatvora za Udruženi zločinački poduhvat.
Kako prenose hrvatski mediji postupak se traži protiv 100 osoba, a prve optužnice su već stigle na pojedine adrese.

Došle su 2. maja, znači to je evo prije par dana, četiri optužnice tiču se Bosanske Posavine više vam neću govoriti - kaže Ljubo Ćesić Rojs, penzionisani general Hrvatske vojske.

Uopće nisam zabrinut, osjećam se jako dobro i niti imamo razlog za to, poručio je Ante Gotovina, penzionisani general Hrvatske vojske.

Među potencijalnim osumnjičenim je i Damir Krstičević, komandant 115. brigade Hrvatske vojske i bivši ministar odbrane, te Zlatan Mijo Jelić, general HVO i upravitelj logora Heliodrom u Mostaru, a kojeg je predsjednik Milanović odlikovao za specijalnu policiju samoproglašene Herceg-Bosne.

Znamo da smo uvijek radili dobar posao, da smo radili profesionalno i da smo zapovijedali profesionalno i da smo odradili sve ono što treba - tvrdi Damir Krstičević, bivši ministar odbrane Republike Hrvatske.

Poziv za istragu stigao je iz manjeg bh. eniteta RS, a tiče se ratnih zločina počinjenih na području Bosanke Posavine 1992. godine. Kako je potvrdio penzionisani hrvatski general Ljubo Ćesić Rojs, optužnica se odnosi na jednog od najviših komandanata HVO-a.

Ostaje nejasno zašto predsjednik Milanović tvrdi da je ovo politička igra sarajevskog Tužilaštva, kada je inicijativa stigla od vrha RS, kojeg Milanović nerijetko podržava. A još veća nejasnoća jeste tišina bh. zvaničnika.

Na Milanovićevo uslovljavanje: da Hrvatska neće nastaviti podršku BiH ka Evropskom putu ako se bude sudilo generalima, reagovao je samo Zukan Helez, ministar odbrane.

Ratni zločini i politika: Ti predmeti protiv generala služe političarima, a građane samo uznemiruju

Predsjednik Hrvatske Milanović je podizanje novih optužnica protiv generala, a koje se temelje na presudi suda u Hagu šestorci iz BiH, nazvao političkom zloupotrebom. Valjda Milanović očekuje da ćemo mi trgovati ubijenom djecom i civilima da bismo dobili podršku Hrvatske na našem putu ka EU - naveo je Helez.

Milanovićeve izjave o optužnicama demantovao je hrvatski ministar pravosuđa Damir Habijan, koji kaže da nema optužnica, već je riječ o pružanju međunarodne pravne pomoći. No, to i dalje ostavlja pitanje: zašto se čekalo više od 30 godina da i jedna i druga država nešto pokrenu.

To je problem, to je najveći naš problem što se svi predmeti koji su i ustupljeni od Haškog tribunala i koji su postojali u našim tužilaštvima naših država nisu na vrijeme procesuirali i oni sada vrlo često služe više političarima, a građane samo uznemiruju - kazala je advokatica Senka Nožica.

Bitno je napomenuti da djela ratnih zločina ne zastarijevaju. Ali neka ne bi trebala ni da budu procesuirana, po riječima Zorana Milanovića. Bar ako BiH želi da računa na podršku Hrvatske na evropskom putu, piše Federalna televizija.