Američki državni sekretar Marco Rubio odbacio je u nedjelju spekulacije o američkom napuštanju NATO-a, tvrdeći da bi jače evropske odbrambene sposobnosti ojačale, a ne oslabile savez, javlja Anadolu.

Ne napuštamo NATO. Ne napuštamo. Možda ćemo premjestiti nekoliko hiljada vojnika iz jedne zemlje u drugu, ali to je uvijek bio slučaj - rekao je Rubio novinarima uz slovačkog premijera Roberta Fica u Bratislavi, glavnom gradu Slovačke.

Kritizirao je narative koji sugeriraju da traženje od evropskih saveznika da doprinesu više znači američko napuštanje saveza.

Svaki put kada ovo kažemo, ljudi polude. Misle da to znači da ćete napustiti NATO, da ćete napustiti svoje saveznike - rekao je Rubio, pojašnjavajući: "Poenta koju iznosimo je da što su naši saveznici jači, to smo mi kolektivno jači."

Rubio: SAD ne napušta NATO, povećane evropske vojne sposobnosti nisu prijetnja našem utjecaju

Naglasio je da Washington ne smatra povećane evropske vojne sposobnosti prijetnjom američkom utjecaju, već prije neophodnom evolucijom partnerstva.

Nismo ugroženi niti smatramo da je neprijateljski nastrojeno vidjeti kako NATO raste u vlastitim sposobnostima, ne nezavisno od Sjedinjenih Američkih Država, već u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama - rekao je.

Odbacio je ideju da Evropa treba ostati ovisna o američkoj zaštiti, rekavši: "Ne tražimo od Evrope da bude vazal Sjedinjenih Američkih Država. Želimo biti vaš partner."

Ne mislimo da je negativno što druge zemlje imaju veći utjecaj u NATO-u - dodao je Rubio.

Rubio: SAD ne napušta NATO, povećane evropske vojne sposobnosti nisu prijetnja našem utjecaju

Također je naglasio fokus Trumpove administracije na centralnu Evropu.

Pokazat ćemo u sedmicama, mjesecima i godinama koje dolaze da će pod predsjednikom (Donaldom) Trumpom ova administracija učiniti ne samo Slovačku, već i Centralnu Evropu ključnom komponentom načina na koji se angažujemo s kontinentom i svijetom.

Kada se, na primjer, nacionalni interes Sjedinjenih Američkih Država i nacionalni interes Slovačke usklade, ovo je izvanredna prilika za saradnju - rekao je, napominjući da su SAD "vrlo zadovoljne" slovačkim izborom programa F-16 za jačanje svojih zračnih snaga.

Nadamo se da ćete razmotriti i neke druge na kojima možemo zajedno raditi - zaključio je Rubio.