U Sarajevu je upriličena ceremonija potpisivanja memoranduma o saradnji Fondacije 'Yasser Arafat' i Fondacije 'Alija Izetbegović'.
Predsjednik Upravnog odbora Fondacije 'Alija Izetbegović' Zijad Ljevaković kazao je da su Yasser Arafat i Alija Izetbegović bili istinski lideri svojih država te istakao:

- Oni su simboli svojih naroda, borbe za vrijednosti. Bili su spremni na vlastitu žrtvu. Hrabri su državnici koji su branili svoja uvjerenja. Kao vojskovođe u pravednoj borbi, branili su istinu i pravdu, jer su smatrali da na tome treba počivati svako društvo. To im je bio imperativ na Božijem putu. Bili su nepokolebljivi lideri u najtežim trenucima. Davali su snagu svom narodu kako bi u borbi za slobodu ustrajavali. Nisu pristali da dovedu u pitanje visoke moralne principe kojima su se vodili u svojim životima. Dijelili su uvjerenje za razvijanje harmonijskih odnosa među narodima u svojim državama. Temeljili su na ovim vrijednostima privatni odnos sve dok nisu preselili na drugi svijet. Njihov rad inspiracija je za narode.

Ahmed Soboh, predsjednik UO Fondacije 'Yaser Arafat' je rekao:

Poznato vam je da već 18 mjeseci naš narod proživljava napad koji se karakteriše kao genocid. Izrael krši sve međunarodne konvencije. Svaku vrstu međunarodnog prava, posebno humanitarnog. Potrebno je da dođe do prestanka nasilja, otvaranja granica radi dostave pomoći. Zajedno sa našom arapskom braćom odbijamo svaki pokušaj iseljavanja Palestinaca. Želimo otvoriti nove vidike za mir u našem regionu. Narod smo koji voli život. Nastavljamo raditi i djelovati. Ovdje smo zato što je Fondacija 'Yaser Arafat' palestinska i arapska organizacija, pokusat ćemo u saradnji sa Fondacijom 'Alija Izetbegović' otvoriti nove horizonte saradnje. Bit će nam drago da budemo domaćini Fondaciji u Palestini u što skorije vrijeme. Mi imamo velike izazove ovih dana. Ne želimo da sjećanje na velike lidere bude dio emotivnog sadržaja. Želimo da buduće generacije ponesu duh načina života ovih lidera.