Italija će dati svoj doprinos obilježavanju tridesetih godišnjica genocida u Srebrenici, 11. jula ove godine.
Tokom zvanične komemoracije u Memorijalnom centru žrtava genocida u Srebrenici, u prisustvu najviših zvaničnika Bosne i Hercegovine i međunarodnih delegacija, svjetski poznati flautista Andrea Griminelli - kao jedini strani umjetnik - izvest će kratki muzički performans.
Dan ranije, Ambasada Italije u Sarajevu i Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, u saradnji s Gradom Sarajevo, organizovat će u Vijećnici - nekadašnjoj Nacionalnoj biblioteci i simboličnom mjestu opsade Sarajeva - događaj visokog umjetničkog i simboličnog značaja. Maestro Andrea Griminelli, uz pratnju gudačkog kvinteta Orkestra Fondacije Luciano Pavarotti, nastupit će pred najvišim predstavnicima institucija Bosne i Hercegovine i brojnim stranim delegacijama koje prisustvuju komemoraciji u Srebrenici. Veče će biti zaključeno prijemom koji će za prisutne upriličiti ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković.

Koncert, koji je uvršten u zvanični kalendar Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula, biće prenošen uživo na državnoj televiziji i putem internetskog streaminga.
Maestro Griminelli, dobitnik nagrade "Grammy", koji je sarađivao s renomiranim umjetnicima kao što su Sting, Elton John i Andrea Bocelli, vraća se u Bosnu i Hercegovinu nakon trideset godina. On je bio među prvim muzičarima koji su došli u Sarajevo nakon rata, tokom koncerta kojim je dirigovao maestro Riccardo Muti, i aktivno je učestvovao u projektu "Pavarotti & Friends for the Children of Bosnia". Dakle, nije slučajan odabir Orkestra Fondacije Luciano Pavarotti, s obzirom na posvećenost slavnog tenora podršci narodu Bosne i Hercegovine pogođenom ratom i njegovu umjetničku povezanost s Maestrom Griminellijem.
Ove godine, ceremonija će za Italiju imati još veće značenje, s obzirom na ulogu koju je naša zemlja imala prošle godine kao supokrovitelj Rezolucije Ujedinjenih nacija kojom je 11. juli priznat kao 'Međunarodni dan razmišljanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. godine'. Upravo slijedeći poruku ove Rezolucije, željeli smo organizovati događaj visokog profila u čast žrtvama genocida u Srebrenici - izjavila je ambasadorica Italije u Bosni i Hercegovini, Sarah Eti Castellani - „i činimo to kroz muziku, jer njen univerzalni jezik može dati plemenitost i dostojanstvo sjećanju, tamo gdje riječi nekada nisu dovoljne."
Ovo je i simboličan način da reafirmišemo važnu podršku koju je Italija pružila Bosni i Hercegovini tokom rata i nakon njega, uključujući i konkretne projekte za zajednice u Srebrenici - nastavila je ambasadorica - „naša zemlja je imala i ključnu ulogu u podršci Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, koji je masakr u Srebrenici prepoznao kao genocid."
Ako će ovaj Međunarodni dan biti važan trenutak za sjećanje na žrtve, promociju pravde i podsticanje pomirenja, biće to i prilika za iskazivanje podrške Bosni i Hercegovini, kako bi – polazeći od najmračnijih trenutaka svoje historije - mogla s povjerenjem gledati u budućnost - zaključila je ambasadorica Castellani - „budućnost koja bi se mogla ostvariti kroz evropsku integraciju i trajni mir. Na tom euroatlantskom putu, Bosna i Hercegovina će uvijek moći računati na prijateljstvo i političku podršku Italije, kao što je to bilo i u prošlosti."