Sarajevsko jutro ponovo je dočekalo građane pod gustim slojem smoga. Već od ranih sati jasno se osjećalo da je zrak izuzetno loš, što potvrđuju i najnovija mjerenja kvaliteta zraka.
Prema podacima platforme IQAir, u 6 sati ujutro indeks zagađenja iznosio je 163, što ga svrstava u kategoriju ‘nezdravo’. Najveći problem predstavljaju PM2.5 čestice, čija koncentracija dostiže 72,5 µg/m³ oko 14 puta više od granice koju preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija.
Najgore stanje zabilježeno u Ilijašu i Ilidži: Ilijaš i Ilidža jutros imaju najviše prosječne vrijednosti PM10 i PM2.5, gdje je indeks kvaliteta zraka dosegao 5 i 6, što predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje građana. U Vogošći i Otoci, situacija je također zabrinjavajuća, dok je Vijećnica imala nešto niže, ali i dalje povišene vrijednosti.
Iako prognoze pokazuju da bi indeks mogao blago opadati tokom dana, očekuje se da će ostati znatno iznad zdravih vrijednosti sve do večeri. Stabilna atmosferska situacija, magla i slab vjetar i dalje pogoduju akumulaciji štetnih čestica, pa meteorolozi ne najavljuju veća poboljšanja prije večeri.
Ljekari i stručnjaci upozoravaju građane da smanje boravak na otvorenom, naročito pripadnici ranjivih kategorija: djeca, trudnice, stariji i osobe s hroničnim zdravstvenim problemima. Savjetuje se izbjegavanje fizičkih aktivnosti vani, držanje prozora zatvorenim, korištenje prečišćivača zraka u zatvorenim prostorima i nošenje maski prilikom izlaska.

Najviši nivo zagađenja bilježe fine čestice PM2.5 i PM10, dok su povišeni i nivoi NO₂ i ugljen-monoksida. Ovi podaci ponovo stavljaju u fokus potrebu za dugoročnom strategijom borbe protiv aerozagađenja koje u zimskim mjesecima svake godine prelazi u alarmantnu fazu i sve ozbiljnije ugrožava zdravlje stanovnika Sarajeva.
(Foto: Ilustracija)

