Drugi krug pregovora između delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Ruske Federacije završen je nakon šest sati razgovora u Generalnom konzulatu Rusije u Istanbulu.
Glavna tema sastanka bila je funkcionisanje diplomatskih predstavništava – rad ambasada i bilateralna saradnja u okviru diplomatskih misija. Nakon sastanka nije izdato zvanično saopćenje, a američka delegacija napustila je zgradu konzulata bez komentara za medije.

Rusku stranu predvodio je ambasador u Washingtonu Aleksandar Darchijev, dok je na čelu američke delegacije bila Sonata Coulter, zamjenica podsekretara za Rusiju i Srednju Evropu.
Sastanak je privukao značajnu pažnju domaćih i međunarodnih medija, a turske vlasti obezbijedile su visoki stepen bezbjednosti u i oko zgrade konzulata.
Portparolka američkog State Departmenta Tammy Bruce izjavila je uoči susreta da će teme biti striktno tehničke prirode, s fokusom na diplomatske misije, te da pitanja poput Ukrajine ili drugih političkih i bezbjednosnih tema nisu predviđena za dnevni red.

„Američke i ruske delegacije sastat će se drugi put u Istanbulu 10. aprila kako bi pokušale postići napredak u daljnjoj stabilizaciji djelovanja naših bilateralnih misija“, najavila je Bruce nekoliko dana ranije.
Podsjetimo, prvi sastanak održan je 27. februara, također u Istanbulu, u rezidenciji američkog Generalnog konzulata. Tada su pregovori trajali šest i po sati.
Turska, koja je ugostila oba sastanka, nastavlja igrati važnu ulogu posrednika i ističe svoju posvećenost dijalogu i miru u međunarodnim odnosima.
(Foto: Anadolija)

