Na 28. redovnoj sjednici u Sarajevu, Predsjedništvo Stranke za Bosnu i Hercegovinu usvojilo je sedam zaključaka, a najznačajniji među njima je zahtjev da član Predsjedništva BiH Denis Bećirović pokrene smjenu Vijeća ministara BiH, zbog, kako navode, blokade u radu i odbijanja da se imenuje ministar sigurnosti.

Pozivamo člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića da riješi ovu blokadu, budući da je upravo njegov glas omogućio izbor Borjane Krišto na čelo Vijeća ministara.

Danas, kada Krišto mjesecima odbija da ispuni zakonsku obavezu i omogući imenovanje ministra iz reda Bošnjaka, izostanak Bećirovićeve reakcije smatramo neprihvatljivom. Ukoliko u najkraćem roku ne izvrši imenovanje ministra sigurnosti, neophodno je pokrenuti smjenu kompletnog Vijeća ministara BiH na čelu sa Krištom koja to opstruira,” poručeno je iz SBiH.

Drugi zaključak fokusira se na zastoj u integracijama prema EU.

Začarani krug u kojem nas drži ova ‘na baterije vlast’ zarad fotelja skupo nas košta. Evropski put Bosne i Hercegovine u potpunom je zastoju nakon što joj je u martu prošle godine dodijeljen uvjetni status pregovarača. Umjesto reformskih zakona i ispunjavanja zadatih uvjeta od strane Evropske komisije, zadovoljavani su isključivo lični interesi. Krivce za propuštenu šansu da BiH otvori pregovore s EU vidimo u politikama Nikšića, Forte i Konakovića, zajedno sa njihovim koalicionim partnerima, HDZ-om i SNSD-om,” naglašavaju iz stranke.

SBiH traži od Bećirovića da pokrene smjenu Vijeća ministara: Krišto blokira imenovanje ministra

U trećem zaključku upućena je direktna kritika institucijama zbog tolerisanja prijetnji ustavnom poretku.

Javno pitamo vlasti na državnom nivou: zašto Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković, koji mjesecima krše Ustav BiH, ignorišu odluke Ustavnog suda i pozivaju na secesiju, još uvijek nisu uhapšeni? Odgovornost ne leži samo na pravosudno-policijskom sistemu, već i na političkim akterima koji drže većinu u institucijama – prije svega kadrovima Trojke,” ističu iz SBiH.

Četvrti zaključak odnosi se na stanje u javnim medijima.

Trojka snosi odgovornost za krizu javnog servisa. Neosiguravanjem sredstava priželjkuju medijski mrak i gušenje prostora za izražavanje javnog interesa. SBiH zahtijeva hitne mjere kako bi se spriječilo urušavanje javnog RTV sistema i riješilo pitanje finansiranja sedam nacionalnih institucija kulture,” poručuju.

Peti zaključak bavi se stanjem u energetskom sektoru.

Rukovodstvo Stranke za Bosnu i Hercegovinu upozorava Vladu Federacije BiH i premijera Nermina Nikšića da je krajnje vrijeme da konačno zauzmu strateški, odgovoran i dugoročno održiv pristup rješavanju nagomilanih problema u energetskom sektoru. Svjedoci smo apsolutnog nesnalaženja kada je u pitanju problem ‘Elektroprijenosa BiH’ i prijetnje da će kompletan energetski sistem pasti. U isto vrijeme iz ‘Elektroprivrede BiH’ i resornog ministarstva imamo samo šutnju, a iza kulisa najave poskupljenja struje. Ovakav nemar prijeti gubitkom energetske suverenosti države,” upozoravaju.

SBiH traži od Bećirovića da pokrene smjenu Vijeća ministara: Krišto blokira imenovanje ministra

U šestom zaključku predstavljeno je novo povjereništvo u Zenici.

Predsjedništvo SBiH jednoglasno je imenovalo novo Povjereništvo SBiH za Grad Zenica koje će predvoditi magistar kriminalističkih nauka Semir Šut. U sastav su imenovani i: Ajdin Huseinspahić, Semir Pašanbegović, Amira Fejzić, Asim Čajlaković, Semir Bolić, Irfan Leto i Benjamin Kovač. Cilj je jačanje organizacije, priprema za gradsku skupštinu i snažniji politički angažman u Zenici,” navode.

Sedmi zaključak odnosi se na izgradnju pozorišta u Mostaru.

Stranka za Bosnu i Hercegovinu smatra da svaki javni projekat, uključujući izgradnju pozorišta u Mostaru, mora biti realizovan u skladu sa zakonom, uz prethodno riješena imovinsko-pravna pitanja. Ukoliko se zemljište nalazi u vlasništvu vakufa, to mora biti uvaženo. Također, budući objekat mora biti gradski, javan i otvoren za sve građane, a ne institucionalno pripisan jednom narodu. Mostar pripada svima,” zaključuje SBiH.