Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a gdje je podnio izvještaj o stanju u BiH.

Naglasio je da se u BiH dešava velika politička, ali ne i sigurnosna kriza te pozvao na angažman međunarodne zajednice kako bi se zaustavile vanustavne aktivnosti i reforme na EU putu. Istakao je kako BiH prolazi kroz jednu od najozbiljnijih kriza od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ali i da "opasnost od rata ne postoji".

Uvijek govorim da nema opasnosti od rata, ali nažalost zapaljiva politička retorika, uvrede i zanemarivanje zvjerstava koja su dovela do genocida u Srebrenici, dovode u pitanje političku ulogu nekih političkih aktera i Dejtonski sporazum - rekao je Schmidt.

Rekao je da se situacija u BIH pogoršala te da se podižu velike tenzije, pogotovo u prvom kvartalu ove godine.

Ovo predstavlja vanrednu krizu u BIH, najveću od Dejtonskog sporazuma - rekao je Schmidt.

Kao krivca je označio postupke vlasti RS nakon presude Miloradu Dodiku.

- Dodik je prekršio Ustav BIH usvajajući zakone kojima brani djelovanje državnih institucija na teritoriji BIH. Također su izradili nacrt novog ustava. Takva djela i zakoni suprotni su implementaciji Dejtona. Kao posljedicu Ustavni sud je poništio sve zakona koje je usvojila NSRS, jer predstavljaju opasnost za suverenitet i teritorijalni integritet BIH”, rekao je Schmidt.

Schmidt je rekao da PIC daje punu podršku zaustavljanju destruktivnih aktivnosti. On je zatražio i dalje aktivno uključenje međunarodne zajednice.

- Znamo da niko ne podržava zapaljivu retoriku Dodika koji traži od zaposlenih u državnim institucijama da napuste svoje poslove - rekao je Schmidt.

Istakao je da judi u BiH mogu živjeti zajedno, te da taj put nisu secesionizam. Pozvao je političke lidere da pokrenu ustavne reforme.

Izmjena Ustava treba biti u skladu sa evropskim normama. Svi u BiH moraju znati da nijedan pojedinac nije iznad zakona. BiH se suočava s teškim vremenima, to niko ne bi očekivao prije 30 godina, da ćemo tako dugo ostati u toj zemlji. Mirovni sporazum je i dalje temelj budućnosti BiH. Put naprijed uključuje borbu protiv prijetnji, ali i jačanja državnih institucija, kao i put u Evropsku uniju - rekao je Schmidt.

Naveo je i da ekonomska situacija stabilna uprkos krizi, ali da se demografska situacija ne poboljšava. Podsjetio je i na važnost provedbe presuda Evropskog suda za ljudska prava, uključujući slučajeve Sejdić-Finci, Komšić i Ljubić. Rekao je da se diskriminacija mora hitno adresirati, kao i da ustavne promjene moraju biti u skladu s evropskim standardima.