Vogošća ne zaboravlja svoje heroje. Prije 33 godine, 28. decembra 1992. godine, braneći domovinu, život je izgubio vogošćanski heroj i Zlatni ljiljan, Hakija Mršo.
Poginuo je na Mujkića brdu, na dužnosti komandira čete Ugorsko, koja je pripadala Četvrtom vogošćanskom odredu. Remzija Vejo poginuo je istog dana.
Stvarno puno ljudi dođe, sjeti se našeg Hakije i Veje rahmetli. Jako puno nam znači, ali i bude nam teško. Kažu vrijeme liječi, ali nije, bude zaista jako teško, ali i budem ponosna kada vidim ljude koji su došli koji ga se sjećaju – kazala je Mina Mršo, supruga Hakije Mrše, našoj Ajli Kalesić koja je pratila ovo obilježavanje.

Priča i sjećanje na Hakiju Mršu i Remziju Veju, dva komandanta Armije Republike Bosne i Hercegovine, jedna je od mnogobrojnih priča o dvojici prijatelja i heroja koji su životom branili i odbranili Bosnu i Hercegovinu.
U spomen na Hakiju Mršu, fudbalski stadion u Vogošći nazvan je po njemu, a po Remziji Veji jedna ulica. Oni su dali sve što su imali, a najmanje što mi možemo učiniti jeste da ih se na dostojanstven način i sa ponosom sjećamo, naglasio je načelnik Općine Vogošća Migdad Hasanović (SDA).
Danas smo malo tužni i sjetni ali ipak i ponosni prije svega. Institucija sjećanja je nešto što je jako bitno posebno u ovim vremenima. Iako je agresija prestala, non stop s epokušava uraditi revizija historije a mi danas svjedočimo istini i onim događajima koji su se odvijali na onaj pravi, istinit način – kazao je Hasanović.
Bilal Bogilović, predsjednik Udruženja „Bosnae-Zelene beretke“ Općine Vogošća, kazao da nea ništa važnije nego doći na obilježavanje ljudima koji su dali živote za našu domovinu.

