U ponedjeljak, 5. maja, u Kantonu Sarajevo obilježava se Dan žalosti u znak sjećanja na djecu ubijenu tokom opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine.
Prema podacima Udruženja roditelja ubijene djece, tokom opsade Sarajeva – najduže opsade jednog glavnog grada u savremenoj historiji ratovanja – život je izgubilo 1.601 dijete. Mnoge od njih ubili su snajperski hici dok su se igrali u dvorištu, išli u školu ili se vraćali kući.
Opsada Sarajeva trajala je od 5. aprila 1992. do 29. februara 1996. godine, ukupno 1.425 dana. Tokom tog perioda, oko 350.000 stanovnika bilo je pod svakodnevnom vatrom pripadnika tadašnje JNA, paravojnih formacija, a kasnije i Vojske Republike Srpske. Grad je bio izložen napadima iz gotovo svih vrsta naoružanja, s položaja na okolnim brdima.
Uprkos stalnim napadima, agresor nije uspio ući u grad, zahvaljujući odlučnosti i otporu njegovih branilaca – uglavnom građana koji su se, često bez odgovarajuće opreme, odazvali pozivu da brane svoj grad. U prvim mjesecima rata, mnogi su se borili bez uniforme, u patikama i farmericama, s minimalnim naoružanjem.
Tokom opsade Sarajeva ubijen je ukupno 11.541 građanin. Istraživanja pokazuju da je gotovo 80 posto civilnih žrtava stradalo u prve dvije godine rata.
Više od trideset godina kasnije, još uvijek nije podignuta nijedna optužnica za ubistvo 1.601 djeteta Sarajeva.