Kosmos 482 je ušao u atmosferu iznad Indijskog okeana zapadno od Džakarte u Indoneziji, saopćila je ruska svemirska agencija Roscosmos, a dostupne informacije govore da nikakve štete nije bilo. Međutim, ovo je samo jedna od procjena, jer su i druge agencije te organizacije pratile lander i navodile različite lokacije, od kopna Južne Azije do istočnog Pacifika. Kada će biti poznata tačna lokacija pada landera, zasad nije poznato.
Kosmos 482 nije trebao pasti na Zemlju. Riječ je o svemirskoj letjelici koja je bila dio sovjetskog programa fokusiranog na Veneru. Na ovu planetu je poslana flota sondi šezdesetih, sedamdesetih i ranih osamdesetih godina, a Kosmos 482 je lansiran 1972. godine. Ipak, došlo je do problema s raketom, zbog čega je svemirska letjelica ostala "zaglavljena" u eliptičnoj orbiti oko Zemlje. U naredne 53 godine je atmosferski otpor je polako vukao sondu prema dolje, što je dovelo do dramatičnog raspleta.

Većina velikih komada svemirskog otpada, kao što su stari sateliti i potrošena raketna tijela, raspadaju se tokom svojih vatrenih putovanja nazad na Zemlju, čime se stvara umjetna meteorska kiša. Međutim, moguće je da je Kosmos 482 pao u jednom komadu, s obzirom na činjenicu da je dizajniran da preživi putovanje velikom brzinom kroz gustu Venerinu atmosferu.
Kosmos 482 je širok jedan metar i težak 495 kilograma. Ako se nije raspao u atmosferi, vjerovatno je udario o površinu Zemlje pri brzini od 240 km/h.