SPF je skraćenica za Sun Protection Factor (faktor zaštite od sunca) i igra ključnu ulogu u vašoj rutini njege kože i zaštite od sunca. Većina nas poseže za SPF-om 30 ili 50 bez mnogo razmišljanja o tome šta ti brojevi zapravo znače.

Postoje dvije vrste UV zraka – UVA i UVB. Svaka drugačije prodire u kožu. SPF ocjena se odnosi samo na UVB zrake. SPF broj pokazuje koliko dobro krema za sunčanje štiti vašu kožu od UVB zraka - vrste ultraljubičastog zračenja koje uzrokuje opekotine od sunca i doprinosi raku kože.

Krema za sunčanje sa SPF 15 blokira 93% UVB zračenja, a SPF 30 blokira 97%. Nakon toga, razlika u zaštiti je mala. SPF 50 blokira 98%, a SPF 100 sprječava da 99% UVB zraka dopre do vaše kože.

SPF 15, 30, 50 – šta zapravo znače brojke na kremama za sunčanje?

Razmislite o tome na ovaj način: ako bi vam koža normalno izgorjela za 10 minuta bez zaštite, SPF 30 vam teoretski omogućava da ostanete na suncu 30 puta duže - ili oko 300 minuta - ako se pravilno nanese i ponovo nanese prema preporuci.

Dermatolozi preporučuju sljedeće - koristite barem SPF 30 za svakodnevnu upotrebu. Za aktivnosti na otvorenom, dane na plaži ili produženo izlaganje suncu odaberite SPF 50 ili više, prenosi Net.hr.