Annalena Baerbock, bivša njemačka ministrica vanjskih poslova, je jedna od kandidatkinja za mjesto predsjednika Generalne skupštine UN-a. Baerbock je dobila snažnu podršku za ovu poziciju te su se ovih dana u zgradi UN-a održavali sastanci po regionalnim grupama.
Ovo glasanje se održava u junu a posljednjih dana se vrše posljednje pripreme za ovo glasanje. Zbog toga se održavaju ovi sastanci kako bi se iskristalizirala situacija oko novog predsjednika ili predsjednice Generalne skupštine UN-a.
Očekivano Rusija, Srbija i Bjelorusija nisu došli na sastanak grupacije ali su na zadnjem sastanku sa ambasadorima opleli po Baerbock. Nastup ruskog ambasadora je bio toliko brutalan da je predsjednik morao intervenisati na riječi ruskog predstavnika.
Ovom brutalnom napadu na Baerbock, pridružila se i Srbija navodeći kako je glavni razlog protivljenja njenom izboru usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Zbog toga je ambasador BiH pri misiji u UN-u Zlatko Lagumdžija imao obraćanje podrške imenovanju Baerbock na ovu poziciju.
U ime Bosne i Hercegovine, želim istaći da se pridružujemo izjavi Evropske unije i zahvaljujem NJ.E. gospođi Baerbock na predstavljanju vizije za predsjedavanje 80. zasjedanja Generalne skupštine.
Nakon nedavnog sastanka s gospođom Baerbock i Istočnoevropskom grupom, na kojem su svi prisutni članovi nedvosmisleno potvrdili svoju podršku njenoj kandidaturi, bila je privilegija biti dio tog kruga podrške iz naše regije i šire, te ostajemo odlučni u našoj posvećenosti njenoj kandidaturi.

Lagumdžija je istakao dva ključna razloga zašto bi izbor Baerbock bio od suštinske važnosti za UN u ovom važnom trenutku.
Prvo, gospođa Baerbock je kandidatkinja iz Njemačke. Od Drugog svjetskog rata, najprepoznatljivija karakteristika njemačke vanjske politike bila je posvećenost multilateralizmu, pravnom poretku i poštivanju međunarodnog prava. Gospođa Baerbock, kao bivša ministrica vanjskih poslova, igrala je vodeću ulogu u očuvanju tih vrijednosti. Aktivno liderstvo Njemačke, zajedno s Namibijom, uz vaše lično vođstvo, gospodine predsjedniče, u inicijativi „Pakt za budućnost“, najvažnijem dokumentu koji je usvojila Generalna skupština od usvajanja Agende 2030 za Održivi razvoj, predstavlja primjer te posvećenosti unapređenju multilateralne saradnje i priznanje da se multilateralni poredak mora razvijati u skladu sa neprestano promjenjivim političkim okruženjem.
Pitanje je: Šta možemo učiniti zajedno kako bismo ojačali implementaciju Pakta za budućnost?
Drugo, gospođa Baerbock, kao i ključna uloga Njemačke u jačanju regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu i podršci procesu evropskih integracija ovog regiona, predstavljaju temelj mira i sigurnosti u Evropi. Posvećenost gospođe Baerbock miru na Balkanu odražava njeno razumijevanje krhkosti mira, posebno u regijama poput naše, obilježenim genocidom u Srebrenici i ratnim zločinima koji su presuđeni pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, sudom koji je osnovan od strane Ujedinjenih nacija kao neizostavan dio poštivanja međunarodnog prava i prevencije genocida. Danas, međutim, čujemo neprihvatljive glasove koji negiraju genocid u Srebrenici i veličaju ratne zločince.

Lagumdžija navodi kako je upravo ona najbolji izbor u ovom trenutku kada se obilježava 80. godina Povelje UN-a i završetka Drugog svjetskog rata zbog njene posvećenosti i predanosti miru.
Ova kandidatura nosi duboko historijsko značenje; ove godine obilježavamo 80. godišnjicu Povelje UN-a i 80. godišnjicu završetka Drugog svjetskog rata. Posvećenost Njemačke antifašizmu i promovisanju pomirenja simbolizuje njenu predanost miru. Kandidatura gospođe Baerbock stoji kao snažan simbol te predanosti, kao podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da njegujemo međunarodnu saradnju, mir te transparentan i inkluzivan dijalog.
Na kraju, želio bih još jednom naglasiti našu punu podršku kandidaturi gospođe Annalene Baerbock za predsjednicu 80. zasjedanja Generalne skupštine UN-a. Pozdravljamo njeno liderstvo i viziju i radujemo se prilici da sarađujemo s njom na unapređenju ciljeva Generalne skupštine.