Nema ništa loše u tome da se s vremena na vrijeme ostane budan duže uz omiljenu seriju ili da se vikendom odspava koji sat više. Ipak, ako vam je svaki dan drugačiji kad je riječ o odlasku na spavanje i buđenju, nesvjesno škodite vašem zdravlju. Studija pokazuje da neredovan ritam spavanja može povećati rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih događaja – uključujući srčani i moždani udar – za čak 26%.
U istraživanju, objavljenom u časopisu Journal of Epidemiology & Community Health, učestvovalo je više od 72.000 osoba uzrasta između 40 i 70 godina. Njihove navike spavanja bilježene su putem pametnih narukvica tokom sedam dana, kako bi se proračunao indeks pravilnosti spavanja (Sleep Regularity Index - SRI) – koji pokazuje koliko su nečiji obrasci spavanja stabilni iz dana u dan.
Ispitanici s najpravilnijim ritmom – manje od 30 minuta razlike u vremenu odlaska na spavanje i buđenja – imali su najmanji rizik od srčanih problema. S druge strane, oni čiji su dani bili potpuna vremenska lutrija – s nepredvidivim terminima sna – suočili su se s najvećim rizikom, čak i ako su ukupno spavali preporučene sate.

Dosljedan raspored spavanja pomaže tijelu da funkcioniše optimalno, utiče na rad srca, krvni pritisak, hormone i sposobnost regeneracije.
Glavni autor studije, profesor Jean-Philippe Chaput, naglašava da nije neophodno imati vojničku tačnost, ali bi odstupanja trebalo ograničiti na 30 do 60 minuta – kako kod odlaska na spavanje, tako i pri buđenju. Dosljedan ritam spavanja, prema njemu, ne samo da unapređuje san, već pomaže i u očuvanju raspoloženja, koncentracije i dugoročnog zdravlja.
Međutim, ova studija ne dokazuje direktnu uzročnu vezu, jer je posmatračka, ali šalje snažan signal: tijelo voli red.