Mnogi se ljeti vesele skakanju u osvježavajuće more, jezero ili bazen. No, taj trenutak slobodnog pada može popratiti i instinktivni pokret – čvrsto stiskanje nosa prstima.
Radimo li to iz navike, straha od neugodnog osjećaja vode u sinusima ili postoji dublji, sigurnosni razlog? Odgovor je složeniji nego što se čini i krije pravila kojih bismo se svi trebali pridržavati, a posebno jedno ključno, vezano uz trajanje od samo pet sekundi.
Kada skačemo u more ili bazen, pogotovo na noge, sila udara potiskuje vodu prema gore, ravno u naše nosnice. Problem nije samo u vodi, već u onome što ona čini našem osjetljivom sistemu. Unutrašnjost nosa i sinusa obložena je nježnom sluznicom koja burno reagira na naglu promjenu okoline.
Hemijski sastav vode u bazenima, s hlorom i drugim sredstvima, dodatno pojačava iritaciju, uzrokujući onaj poznati osjećaj pečenja i žarenja. No, čak i voda iz jezera može izazvati nelagodu. Kada voda pod pritiskom uđe u sinuse, može uzrokovati glavobolju, osjećaj začepljenosti, pa čak i curenje nosa satima nakon izlaska iz vode.