Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić oštro je reagovala na odluke usvojene na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, održanoj u subotu.
Trivić je poručila da je SNSD, glasovima skupštinske većine, kapitulirao, te da je donošenje odluke o prestanku važenja Zakona o nepokretnoj imovini čin veleizdaje Republike Srpske.
SNSD je na toj sjednici izbrisao crvenu liniju. Zakon o nepokretnoj imovini izbrisan je gumicom, kao da nikada nije ni postojao – izjavila je Trivić.
Prema njenim riječima, ovaj potez vlasti predstavlja direktno odustajanje od nadležnosti i prava Republike Srpske nad vlastitom imovinom.
Za taj zakon smo glasali i mi iz opozicije, štiteći pregovaračku poziciju RS. Sada je SNSD većinom u NSRS uvažio sve odluke Ustavnog suda BiH i OHR-a, a imovina RS sada je u rukama stranaca i OHR-a - kazala je Trivić.
Dodala je da saopštenje američke ambasade u BiH pokazuje da su Milorad Dodik i SNSD dobili ultimatum, “jer je u roku od 24 sata predato sve i to kroz odluku u NSRS”.
Pozdravljene su odluke u NSRS od američke ambasade. Šta je sljedeće? Vjerovatno da zakon o državnoj imovini BiH, koji je skuhan u OHR, prođe parlamentarnu proceduru u Parlamentarnoj skupštini BiH koji će SNSD da podrži - dodala je Trivić.
Ona je rekla da se za druge zakone koji su ukinuti u NSRS znalo da predstavljaju šaradu, jer ljudi iz RS rade u tim institucijama, ali da je ukidanje Zakona o nepokretnoj imovini RS predstavlja i ukidanje pregovaračke pozicije RS.
Kroz Reformsku agendu se na mala vrata ukida entitetsko glasanje za određena pitanja, a onda će vjerovatno pristati i na generalno ukidanje entitetskog glasanja. To je tako kada imate korumpiranje političare na vlasti koji pristaju na sve. To pokazuje i poruka Željke Cvijanović koju je napisala na engleskom, a ona nije upućena domaćoj javnosti - naglasila je Trivić.

Dodala je i da je nakon ove sjednice postalo jasno da je i najavljivano donošenje novog ustava Republike Srpske bilo farsa.
Zvali su i nas iz opozicije da učestvujemo u tome, a optužili su nas za izdajnike jer nismo htjeli da učestvujemo u tome. Zamislite da ja sada ovdje pričam sve ovo, a da je naš pravnik bio sa njima u timu oko izrade novog ustava RS - dodala je Trivića.
Ona vjeruje da će uskoro nove politike znati vratiti ustavno-pravne pozicije RS unutar BiH.


