Sva kupovina iranske nafte ili petrohemijskih proizvoda mora prestati, odmah! Svaka zemlja ili osoba koja kupi bilo koju količinu nafte ili petrohemijskih proizvoda iz Irana biće odmah podložna sekundarnim sankcijama. Neće im biti dozvoljeno da posluju sa Amerikom ni na koji način, u bilo kojem obliku ili formi", poručio je Trump.
Ovim je dodatno proširen paket sankcija protiv Irana, bez obzira na činjenicu da Trump traži pregovore s ovom zemljom. Pregovori se vode oko iranskog nuklearnog programa, a Trump je odlučan da potpiše novi sporazum, nakon što je tokom prvog mandata povukao američki potpis iz prvog ugovora, potpisanog 2015. godine.
Pored Trumpove objave o sekundarnim carinama i sankcijama, vrijedi istaći i da je ministar odbrane SAD-a Pete Hegseth također imao poruku za Iran, koju je objavio ranije danas.
Poruka Iranu: Vidimo vašu smrtonosnu podršku Hutima. Tačno znamo šta radite. Vrlo dobro znate na šta je američka vojska sposobna - i bili ste upozoreni. Platit ćete posljedice u vrijeme i na mjestu koje mi odaberemo", objavio je Hegseth.
S druge strane, američki mediji otkrili su iranski plan za pristup pregovorima s Trumpom i SAD-om. U analizi CNN-a stoji kako će Iran u predloženom sporazumu istaći visoku cijenu rata između ove dvije zemlje, ali i ekonomske prilike koje bi dogovor otvorio.
Dok bi rat s Iranom, prema ovom dokumentu, SAD koštao "trilione dolara", mir i potpisivanje sporazuma bi otvorili "priliku od trilion dolara" za investicije u ovu zemlju.

To je sugerisao i ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi, koji je i glavni pregovarač ove države s Amerikom. On je napisao autorski tekst, objavljen u Washington Postu, gdje je naveo da je "iranska ekonomija otvorena za sve voljne partnere."
Mnogi u Washingtonu prikazuju Iran kao zatvorenu zemlju s ekonomske tačke gledišta. Istina je da smo otvoreni za poslovanje iz cijelog svijeta. Američke administracije, a ne Iran, su te koje su držale američke kompanije podalje od prilike vrijedne trilion dolara koju predstavlja pristup našoj ekonomiji“, napisao je on.
Ipak, čini se da se Trump odlučio da će krenuti putem sankcija, i to mnogo strožijih, koje ne bi pogađale samo Iran. Vrijedi još istaći da je daleko najveći kupac iranske nafte Kina, tako da se ovaj potez može shvatiti i kao dodatni pritisak na Peking, s kojim je Trump započeo trgovinski rat uvođenjem carine od čak 145 posto na kinesku robu.
Pored Kine, prema tvrdnjama iranskih zvaničnika, još 16 zemalja kupuje naftu i druge energente iz ove zemlje, a među njima su Oman i Bangladeš.