Najstariji sin novoizabranog američkog predsjednika Donald Trump Jr., svojom je objavom pojačao nagađanja da će njegov otac po ulasku u Bijelu kuću smanjiti finansiranje Ukrajine, odnosno njezinih vojnih napora protiv Rusije.

Trump Jr. je na Instagramu podijelio video koji je objavila bivša republikanska potpredsjednička kandidatkinja Sarah Palin.
-Tačka gledišta: Još 38 dana do gubitka džeparca - glasi poruka u videu koji prikazuje ukrajinskog čelnika kako s tužnim pogledom stoji pored novog američkog predsjednika.

Tokom kampanje Trump i novoizabrani potpredsjednik J. D. Vance kritikovali su Bidenovu administraciju zbog trošenja milijardi na vojnu pomoć Ukrajini. U junu je Trump nazvao Zelenskog "najvećim trgovcem od svih političara" kao odgovor na nastojanja Kijeva da osigura dodatnu pomoć iz SAD-a.



Biden želi poslati više od 6 milijardi dolara pomoći

Trump je više puta tvrdio da će u jednom danu okončati rat koji je započeo sveobuhvatnom invazijom ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu u februaru 2022. U pokušaju da preduhitri bilo kakva nadolazeća smanjenja finansiranja Ukrajine, Joe Biden nastoji poslati više od 6 milijardi dolara američke sigurnosne pomoći za Kijev prije Trumpove inauguracije 20. januara.

Ukrajina zastupa pomirljivu retoriku prema Trumpu u pokušaju da osigura podršku njegove buduće administracije, piše Politico.

-Bilo je izuzetno važno za nas u Ukrajini i za cijelu Evropu dosljedno čuti riječi tadašnjeg 45. predsjednika Sjedinjenih Država o 'miru kroz snagu'. A ako to postane načelo politike 47. predsjednika Sjedinjenih Država, Amerika i cijeli svijet će nedvojbeno imati koristi od toga - poručio je ove sedmice Zelenski.