Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa razmatra plan prema kojem bi gotovo 200.000 ukrajinskih državljana bilo deportirano iz Sjedinjenih Američkih Država, pri čemu bi se koristila sredstva namijenjena međunarodnoj pomoći, objavio je Washington Post pozivajući se na nacrte internih dokumenata u koje je imao uvid.

Prema tom planu, Washington planira izdvojiti oko 250 miliona dolara iz fondova za vanjsku pomoć za repatrijaciju osoba iz zona aktivnih sukoba, uključujući i oko 500.000 Haićana.

Tokom mandata predsjednika Joe Bidena, Ukrajincima i Haićanima bio je odobren privremeni zaštitni status (TPS), koji im je omogućio legalan boravak u SAD, jer se nisu mogli sigurno vratiti u svoje matične zemlje.

S povratkom Trumpove administracije i zaoštravanjem imigracione politike, situacija se mijenja. Trump je već ranije najavio da će pokrenuti "najveći program deportacija u američkoj historiji", s ciljem uklanjanja između 15 i 20 miliona migranata iz zemlje.

Prema nacrtu dokumenata, plan je razvijen nakon što je Ministarstvo domovinske sigurnosti 5. maja objavilo da migranti koji se dobrovoljno odluče vratiti u svoje zemlje mogu ostvariti jednokratnu finansijsku pomoć u iznosu od 1.000 dolara.

Osim Ukrajinaca i Haićana, među potencijalnim metama budućih deportacija navedeni su i državljani Afganistana, Palestine, Libije, Sudana, Sirije i Jemena.

Program dobrovoljnog povratka

Trumpova administracija planira deportaciju 200.000 Ukrajinaca iz SAD

Portparol Ministarstva domovinske sigurnosti Tricia McLaughlin potvrdila je autentičnost dokumenata, ali ih je opisala kao zastarjele.

Dodala je da ministrica Kristi Noem još nije donijela konačnu odluku o produženju ili ukidanju zaštitnog statusa za Ukrajinu i Haiti.

Prema dokumentima, program dobrovoljnog povratka bi se finansirao putem Ureda za stanovništvo, izbjeglice i migracije pri američkom Državnom sekretarijatu, koristeći već odobrena kongresna sredstva za čarter letove i komercijalne avionske karte.

Državni sekretarijat je potvrdio da sarađuje s Ministarstvom domovinske sigurnosti kako bi se migrantima osigurala logistička podrška i finansijski poticaji za dobrovoljni povratak.

Plan je izazvao val oštrih kritika, uključujući i bivše američke zvaničnike, koji ga nazivaju nehumanim i suprotnim temeljnim vrijednostima SAD. Kritičari upozoravaju da bi njegovo provođenje moglo dovesti do prisilnog vraćanja ljudi u zemlje u kojima im prijeti ozbiljna opasnost po život.

Također se postavlja pitanje zloupotrebe sredstava za vanjsku pomoć, koja su namijenjena podršci izbjeglicama i njihovom preseljenju, a ne finansiranju masovnih deportacija.

Krajem januara ove godine Washington je obustavio prijem novih zahtjeva ukrajinskih državljana u okviru programa "Uniting for Ukraine" (Ujedinjeni za Ukrajinu), koji im je omogućavao dvogodišnji boravak u SAD uz pravo na rad, studij i zdravstveno osiguranje. Prema procjenama Ujedinjenih nacija, trenutno se u Sjedinjenim Američkim Državama nalazi oko 200.000 ukrajinskih izbjeglica.