Američki predsjednik Donald Trump najavio je široki paket recipročnih tarifa na uvoz robe iz više od 180 zemalja, što bi moglo dovesti do značajnog rasta cijena brojnih proizvoda na američkom tržištu – od tehnologije do hrane i pića.
Apple bi mogao najviše osjetiti udar
Prema procjenama analitičara iz Rosenblatt Securitiesa, kompanija Apple mogla bi biti prisiljena povećati cijene svojih uređaja za više od 40 posto, kako bi nadoknadila dodatne troškove procijenjene na 39,5 milijardi dolara.
Apple se u velikoj mjeri oslanja na proizvodnju u Kini, koja je pogođena novim carinama.
iPhone i Apple Watch: +43 posto
iPad: +42 posto
AirPods i Mac računari: +39 posto
Primjera radi, iPhone model koji sada košta 599 dolara, mogao bi poskupjeti na 856 dolara, dok bi najnoviji iPhone 16 Pro Max skočio s 1.599 na čak 2.300 dolara.
Širi udar na prehrambenu industriju
Nova carinska pravila pogađaju i mnoge prehrambene proizvode:
Kafa: 80 posto dolazi iz Latinske Amerike – Brazil (35 posto) i Kolumbija (27 posto) – sada pod 10 posto carine.
Čokolada: Kakao zrna iz Obale Slonovače, Gane i Ekvadora imaju tarife do 21 posto, dok kakao puter iz Indonezije i Malezije nosi do 32 posto.

Maslinovo ulje: Uvoz iz Španije, Italije, Grčke, Turske i Argentine sada je skuplji za 10 posto.
Riža: Tajland pod tarifom od 36 posto, Pakistan 29 posto.
Luksuzna roba i alkohol
Dijamanti i nakit: Većina se prerađuje u Indiji, pogođenoj carinom od 37 posto.
Vina i viski: Vina iz EU dobijaju carinu od 20 posto, dok se viski iz UK suočava s carinom od 10 posto.
Tekila i pivo iz Meksika: Tarifa od 25 posto mogla bi znatno povećati cijene popularnih brendova kao što su Corona, Modelo i Pacifico.
Automobili i elektronika
Trumpova administracija najavila je tarifu od 25 posto na sav uvoz automobila, dok će carine na autodijelove stupiti na snagu 3. maja. Potrošači bi za osnovne modele mogli plaćati i do 5.000 dolara više, a za luksuzne i do 20.000 dolara.
Elektronika, uključujući računare i televizore, u velikoj mjeri dolazi iz Kine, Malezije, Japana i Njemačke – sve zemlje pogođene tarifama.
Udari na tekstil i igračke
Odjeća: Kina, Bangladeš, Kambodža, Indija i Pakistan suočeni su s carinama između 26 posto i 49 posto.
Igračke: Kompanija Mattel već najavljuje poskupljenja – čak 80 posto uvezenih igračaka dolazi iz Kine.
Kanada i Meksiko na udaru – ali i uzvraćaju
Kanada je već najavila recipročne carine na američka vozila, dok Meksiko, jedan od najvećih dobavljača hrane i pića za SAD, pogođen je carinama koje će poskupjeti avokado, paradajz, jagode, tekilu i pivo.
Kraj "de minimis" izuzeća
Administracija je ukinula oslobađanje od poreza za pakete vrijednosti do 800 dolara, što će posebno pogoditi brendove poput Temu, Shein i Amazon Haul. Nova pravila znače dodatnih 25–30 posto troškova po artiklu, što bi moglo znatno smanjiti popularnost jeftine online robe.