Stojeći u podnožju apartmanskog kompleksa Regent International u kineskom gradu Kianjiang Centuri, teško je ne osjetiti se malim. Impozantna građevina od 39 spratova dominira horizontom, dok u njoj živi više od 20.000 ljudi.
Ova zgrada nije samo stambeni blok – ona je sopstveni mali grad, dizajniran da obuhvati sve što je jednom čovjeku potrebno: supermarketi, škole, bolnice, teretane, pa čak i bazeni.
Ideja je jednostavna – oni koji se usele unutra, u teoriji, više nikada ne moraju da izađu napolje.
Regent je prvobitno osmišljen kao luksuzni hotel sa šest zvjezdica, djelo arhitektice Alisije Loo, namijenjen biznismenima koji putuju u, i iz grada. I danas, tragovi te prvobitne ideje su vidljivi – u luksuznom predvorju sa mermernim stubovima i raskošnim lusterima, navodi Blic.
Međutim, ambiciozni planovi su prepravljeni, pa je Regent International postao stambeni blok sa više od 5.000 stanova, namijenjenih običnim građanima. Cijene variraju – od skromnih soba bez prozora koje se iznajmljuju za oko 200 eura mjesečno, do prostranih apartmana sa balkonom i pogledom, čija je cijena iznajmljivanja oko 450 eura mjesečno.
Zgrada je energetski efikasna – koristi solarne panele, reciklažu kišnice i sive vode, kao i složene HVAC sisteme.
Ipak, uz sve prednosti, postavlja se pitanje – koliko je kvalitetan život u ovakvoj sredini?
Biometrijska kontrola pristupa, stalni nadzor kamerama, komšije sa svih strana, nedostatak privatnosti, kao i potencijalno visoka buka i socijalne razlike, čine život u ovoj “utopiji” izazovnim.
Iako je ideja bila da se podstakne osjećaj zajednice, mnogi se osjećaju izolovano – paradoksalno, usred mase ljudi.