Na jugu Gaze, uz obalu Sredozemnog mora, mladi Palestinci pokušavaju preživjeti pretvarajući plastični otpad u gorivo. Bez pristupa redovnom snabdijevanju električnom energijom i uz stalne nestašice, prinuđeni su da improvizuju u otvorenim poljskim uslovima tope plastiku u metalnim buradima kako bi proizveli sirovo gorivo.

Crni dim neprekidno izlazi iz ovih primitivnih postrojenja, obavijajući obližnju cestu poznatu kao Sea Road. Uz put se nalaze šatori koji služe kao skladišta i privremena skloništa radnicima koji ovdje provode dane i noći.

Konjske zaprege, pješaci i rijetka vozila prolaze kroz ovu zadimljenu zonu, povezujući sjever i jug razorene teritorije. Gotovo svi koji se bave ovom opasnom proizvodnjom su raseljeni izgubili su domove, poslove i izvore prihoda. Uprkos svemu, pronašli su način da prežive.

Gorivo koje prave koristi se lokalno uglavnom za napajanje generatora ili za prevoz i znatno je jeftinije od onoga što se uvozi.

'Ljudi traže ovo gorivo jer je izraelski dizel preskup. Vozači ne mogu pokriti troškove transporta ako moraju kupovati po toj cijeni', kaže Mohammed Najm, jedan od mladih proizvođača. 'Ovaj naš dizel je pristupačan, funkcionalan i dostupan.'

Situacija je dodatno pogoršana zbog izraelske blokade, koja je više od dva i po mjeseca potpuno zaustavila ulazak hrane i pomoći u Pojas Gaze. Od sredine maja, dopušten je tek ograničen dotok humanitarne pomoći.

Prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva, u ratu je do sada poginulo više od 56.000 ljudi. Više od polovine žrtava su žene i djeca. Samo nakon posljednjeg prekida vatre ubijeno je više od 6.000 osoba.

Sukobi su eskalirali nakon što je Hamas 7. oktobra 2023. godine izveo napad na jug Izraela, pri čemu je ubijeno oko 1.200 ljudi, a više od 250 njih uzeto za taoce.

(Foto: AP)