Umjetna inteligencija sve više postaje dio svakodnevnog rada. Iako u Bosni i Hercegovini još ne postoji zakon koji je izravno regulira, njena upotreba već ima pravne posljedice. Stvara li ona nove mogućnosti ili negativno utječe na humanističke nauke koje se percipiraju kao manje produktivne i profitabilne?
Adis Kriko završio je studij humanističkih nauka. Ističe da umjetna inteligencija ugrožava etiku i obrazovanje, dok tržište rada za takve studije postaje sve nesigurnije.
U vremenu kada se traži brza produktivnost, humanističke nauke postaju marginalizirane. Smatram da vještačka inteligencija neće zamijeniti ljude – zamijeniće ih oni koji znaju raditi sa vještačkom inteligencijom. Ali ni to nije garancija zaposlenja, budući da će jedan čovjek koji posjeduje znanja o vještačkoj inteligenciji moći raditi posao za desetoricu - objašnjava Kriko.
Bosna i Hercegovina još nema zakon koji direktno reguliše upotrebu umjetne inteligencije. U obrazovnom sektoru, umjetna inteligencija već stvara dileme. Sve teže je razlikovati studentske radove od onih koje generiše umjetna inteligencija.
Kao profesor, nekada je teško prepoznati koje stvari dolaze od studenata, vezano za vještačku inteligenciju, koje su sami uradili, tako da, na neki način, prezentiranju takvih radova, pravne posljedice, sve više dolaze pod znak pitanja - smatra profesor automatizacije i robotike Malik Čabaravdić.
Umjetna inteligencija olakšava rad, ali otvara i brojna pravna pitanja.
Može imati čak i određene ozbiljne pravne posljedice, uključujući za radnika gubitak radnog odnosa ili za privredno društvo to mogu biti kazne, odnosno ta vrsta krivične odgovornosti - smatra profesor na Pravnom fakultetu u Travniku Haris Hasić.
Poznavanje rada sa umjetnom inteligencijom postaje ključna vještina na tržištu rada, dok bez humanističkih nauka kao korektiva, umjetna inteligencija može produbiti društvene nepravde.
Poslodavci će tražiti, mi studente angažujemo da koriste umjetnu inteligenciju. Jedan direktor je rekao: ja u budućnosti neću dozvoliti da se troše resursi na nešto što umjetna inteligencija može uraditi. Neću zaposliti nekoga ko ne zna koristiti umjetnu inteligenciju - dodaje Hasić.
U vremenu krize, upravo humanisti podsjećaju da čovjek nije samo radna snaga, nego i biće vrijednosti. U društvu koje ne zna regulisati tehnologiju, znanje i etika postaju luksuz", mišljenja je Adis Kriko
Bez jasne zakonske regulative, ali sa jasnim posljedicama, umjetna inteligencija donosi napredak, ali i odgovornost koju bh. društvo tek mora naučiti prepoznati, piše BHRT.