Čim otvorite platforme za iznajmljivanje stanova, odmah će vas zapljusnuti oglasi za iznajmljivanje “stanova na dan”.
Nude se na svakom ćošku, centru grada, u novogradnji, na periferiji u miru, kako ko želi.
Kada pogledate te stanove, zaista izgledaju lijepo i luksuzno, a cijene su prilično “paprene”.
Tako ćete za tri boravka u tom stanu od nekih 40 kvadrata u blizini centra Sarajeva, za tri dana izdvojiti 300 KM, ali oni koji žele “kratko zadovoljstvo”, platit će 40-50 KM za tri sata boravka.
Iznajmljivanje “stanova na dan” cvjeta u periodu Nove godine kada brojni turisti iz regiona dolaze da novogodišnju noć proslave u Sarajevu. S obzirom na to da ove godine pjeva Jelena Rozga, sigurno je da će broj turista iz regiona, ali i drugih gradova BiH biti veliki. Svi ti ljudi moraju negdje prespavati.
Posjetiteljima se više isplati da plate taj stan nego višednevni boravak u hotelu. Osim toga, imaju pravo potrošiti svoj novac kako žele, a vlasnici stanova koriste i zadovoljno trljaju ruke. Kako stvari stoje i ove godine će se “obrnuti” stotine hiljada maraka.
Šta kaže zakon?
Iznajmljivanje stanova na dan nije jasno zakonski regulisano, vlasnici uglavnom ne plaćaju porez.
Termin “stan na dan” ne postoji ni u jednoj zakonskoj regulativi, a Inspektorat tržišno-turističke inspekcije iznajmljivanje apartmana tretira kao rad bez odobrenja ugostiteljskog objekta (apartmana). U skladu sa Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti FBiH prema osobi za koju se utvrdi da obavlja djelatnost izdavanja apartmana bez odobrenja izdatog od nadležnog organa djeluje izdavanjem rješenja o zabrani obavljanja ugostiteljske djelatnosti i izdavanjem prekršajnog naloga u iznosu od 150 KM, a u skladu sa odredbama gore navedenog Zakona – kaže Vildana Brdarić-Vranj, glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS.

Kao i u slučaju Porezne uprave FBiH, inspektori ovog Inspektorata nemaju nadležnosti ulaska u privatni stan bez sudskog naloga.
Aktivnosti Inspektorata tržišno-turističke inspekcije vezane za izdavanje apartmana, a u skladu sa raspoloživim kapacitetima se vrše kontinuirano i planski, a inspekcijski nadzori obuhvataju pravna i fizička lica koja usluge smještaja nude i oglašavaju putem online platformi kao što su Booking.com, Airbnb.com, OLX.ba i druge internet stranice i aplikacije za oglašavanje smještaja.
Što se tiče plaćanje poreza kod izdavanja “stana na dan”, kako kaže Brdrarić-Vranj, nadležna je Porezna uprava FBiH. No, rekli su da to ne spada u okvir njihovih nadležnosti.

Tokom oktobra i novembra ove godine Inspektorat tržišno-turističke inspekcije provodio je kontrole navedenih smještajnih objekata na području Kantona Sarajevo. U dosadašnjim aktivnostima je izvršeno 56 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno da je 21 subjekt obavljao djelatnost bez odobrenja nadležnog organa, radi čega su inspektori djelovali izdavanjem 21 prekršajnog naloga u ukupnoj novčanoj vrijednosti od 3.150 KM. Izdato je i 11 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti – kaže Vildana Brdarić-Vranj.
Navodi da se u tekućem mjesecu također vrše pojačani inspekcijski nadzori iz navedene oblasti, iz razloga predstojećih novogodišnjih praznika kada se očekuje povećan broj gostiju u Kantonu Sarajevo.
Ovim putem apelujemo na javnost da sva saznanja vezana za obavljanje ugostiteljske djelatnosti (izadavanje apartmana) bez odobrenja za rad izdatog od strane nadležnog organa prijave ovom Inspektoratu – zaključuje za Faktor glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS Vildana Brdarić-Vranj.

