Nakon nekoliko sedmica žestokih sukoba i krvavih obračuna duž sporne granice, Afganistan i Pakistan postigli su dogovor o trenutnom prekidu vatre. Sporazum je rezultat višednevnih pregovora održanih u Dohi, u kojima su ključnu ulogu imali Katar i Turska kao posrednici.
U saopćenju katarskog Ministarstva vanjskih poslova, objavljenom u nedjelju ujutro, navodi se da su obje strane pristale na 'hitnu obustavu neprijateljstava' i formiranje zajedničkih mehanizama za jačanje dugoročne stabilnosti i međusobnog povjerenja. Doha je istakla da će Afganistan i Pakistan u narednim danima održati dodatne sastanke radi nadgledanja primjene dogovora i osiguravanja njegovog trajnog provođenja.
Diplomatski pomak uslijedio je nakon višednevnih oružanih sukoba u kojima je poginulo više desetina, a ranjeno na stotine vojnika i civila, najtežih sukoba između dvije zemlje od dolaska talibana na vlast 2021. godine.
Glasnogovornik afganistanske vlade, Zabihullah Mujahid, potvrdio je da su pregovori vođeni u Dohi, naglasivši da je afganistansku delegaciju predvodio ministar odbrane, mula Muhammad Yaqoob.

S druge strane, pakistansku stranu predstavljao je ministar odbrane Khawaja Muhammad Asif, koji je potvrdio spremnost Islamabada da, uz posredovanje Katara, traži mirno rješenje i smanji napetosti.
Sukobi su izbili duž 2.600 kilometara duge granice, nakon što je Pakistan optužio Kabul da ne preduzima dovoljno da zaustavi militante koji iz Afganistana izvode napade na pakistansku teritoriju. Islamsabad tvrdi da se oružane grupe skrivaju u pograničnim provincijama Afganistana, koristeći ih kao sigurna utočišta.
Prekid vatre, postignut zahvaljujući diplomatskim naporima Katara i Turske, predstavlja važan korak ka obnovi dijaloga između dvije zemlje, ali analitičari upozoravaju da će njegova održivost zavisiti od konkretne saradnje u borbi protiv ekstremističkih grupa i kontrole granice.

