S dolaskom ljeta i toplijih dana, zmije postaju sve aktivnije. Potraga za toplinom i vodom tjera ih iz njihovih skrovišta, a istovremeno sve veći broj ljudi boravi u prirodi, što povećava mogućnost susreta s ovim životinjama. Iako kod mnogih izazivaju strah, zmije su važan dio prirodnog balansa jer se hrane glodavcima i tako pomažu u kontroli njihove populacije.
U Bosni i Hercegovini žive i neke otrovne vrste zmija, među kojima se najčešće spominju poskok, riđovka i bjelica, poznata i kao planinska žutokruga zmija.

Poskok je najrasprostranjeniji i može se naći gotovo svuda, od ravnica do planinskih krajeva. Riđovka je karakteristična za šumske i brdovite predjele, dok bjelica obitava na višim nadmorskim visinama, naročito unutar Dinarida. Osim navedenih, prisutne su i poluotrovne zmije koje rijetko predstavljaju ozbiljnu prijetnju, iako njihov ugriz može izazvati bol i lokalnu iritaciju.
U slučaju ugriza zmije, važno je ne paničiti, ali i ne gubiti vrijeme. Ugriz otrovnice je hitna medicinska situacija. Osoba koja je ugrizena treba ostati što mirnija i nepomična, kako bi se otrov sporije širio tijelom.
Ekstremitet koji je pogođen ugrizom treba što manje pomicati i imobilizirati ga u položaj koji ne opterećuje cirkulaciju, po mogućnosti u nivou srca. Ukoliko postoji otok, preporučuje se označiti njegove rubove kako bi se moglo pratiti njegovo širenje.
Do dolaska medicinske pomoći ili transporta u najbližu zdravstvenu ustanovu, preporučuje se držati osobu u stabilnom, mirnom položaju i ne pokušavati bilo kakve alternativne metode poput rezanja rane, isisavanja otrova ili stavljanja leda jer mogu pogoršati stanje.

Ljekari i stručnjaci upozoravaju da se ne smije čekati na pojavu simptoma, već da pomoć treba potražiti odmah. Također, ne preporučuje se uzimanje alkohola ili lijekova protiv bolova poput aspirina ili ibuprofena. Iako mnogi u panici pokušaju identifikovati ili čak uhvatiti zmiju koja je ugrizla, to je dodatni rizik, jer može doći do novog ugriza. Ljekari su obučeni za postupanje i bez identifikacije vrste.
Da bi se izbjegla situacija s ugrizom, ključno je pridržavati se osnovnih pravila ponašanja u prirodi. Važno je ne uznemiravati zmije i ne pokušavati ih hvatati. Prilikom boravka u prirodi preporučuje se nošenje zatvorene obuće i duge odjeće, a dodatnu sigurnost može pružiti obični štap kojim se najavi prisustvo čovjeka, budući da zmije uglavnom izbjegavaju kontakt.
Iako zmije mogu izgledati prijeteće, one u većini slučajeva ne napadaju ljude osim ako nisu uznemirene ili iznenađene. Uz malo opreza i znanja, moguće je mirno dijeliti prostor s njima i izbjeći neugodne posljedice.