
EKSPERTI UPOZORAVAJU NA PREKOMJERNO HRANJENJE NOVOROĐENČADI
13 sep | 13:39
Upozorenje je upućeno nakon što su poslije više od dvadeset godina savjetnici vlade izdali nove smijernice za ishranu beba.
Izvještaj navodi da tri četvrtine britanskih beba i odojčadi najvjerovatnije unosi više kalorija nego što bi trebalo. Isti procenat beba ima veću težinu od očekivane za svoj uzrast.

Gojaznost
Stručnjaci smatraju da osobe koje imaju višak kilograma u dječijem uzrastu imaju veće šanse da budu gojazni i kada odrastu.
Spona sa ishranom u mlađim uzrastima je manje jasna. Skoro četvrtina djece u Engleskoj je gojazna ili ima višak kilograma u uzrastu od četiri i pet godina.

Nove smijernice za ishranu odojčadi koje je objavio Naučni savjetodavni odbor za ishranu (SACN) predlaže:
- Bebe bi trebalo isljučivo dojiti u prvih šest mjeseci života
- Čvrstu hranu trebalo bi uvesti oko šestog mjeseca
- Kravlje mlijeko ne bi trebalo da se daje do dvanaestog mjeseca
- Izbjegavati hranu sa visokom stopom soli i šećera
Hrana koja sadrži kikiriki kao i kokošija jaja se može postepeno uvoditi u ishranu u šestom mjesecu, jer odlaganje može povećati rizik alergija na hranu (potrebno je savjetovati se sa svojim ljekarom ako postoji historijat alergija u porodici)
Profesor Meri Fjutrel sa Kraljevskog koledža za pedijatriju i dječije zdravlje kaže da se mora pratiti i spriječiti prekomjerno hranjenje i gojaznost djece.
Profesor Luis Levi, direktor nauke o ishrani na PHE, rekao je "isključivo dojenjem djece do šest mjeseci i izbjegavanjem čvrste hrane do tada" može se spriječiti gojaznost kod beba.
- Također je neophodno razmotriti kako izbjeći prejedanje odojčadi i njihovu gojaznost, da bi im se omogućio najbolji početak života - rekao je dr Levi.
Portparol ministarstva zdravlja i socijalne politike kaže:
- Zdravstveni radnici mjere težinu i razmatraju ishranu djece do 2.5 godine prilikom posjete ljekaru. Trenutno nemamo nameru da ponovimo Anketu o dečijoj ishrani ali ćemo razmotriti predloge iz izveštaja SACN.
(Hayat/Foto: Ilustracija/Pixabay)