VTK BIH: IKT SEKTOR U BIH POKAZAO NAJVEĆI STEPEN DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI

Sektor informacijsko-komunikacijskih tehnologija BiH prethodnih godina zabilježio je rast prometa, broja zaposlenih i profita i pored toga što se dugo vremena suočava s problemom odljeva radne snage u inostranstvo.

Povodom 17. maja, Svjetskog dana telekomunikacija, iz IKT Asocijacije Vanjskotrgovinske komore BiH su naveli da je tema ovogodišnjeg obilježavanja tog dana u organizaciji Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) „Poveži se 2030: IKT za ciljeve održivog razvoja SDG (Connect 2030: ICTs for theSustainable Development Goals (SDGs)“.

Generalni tajnik ITU-a pozivao je u svom govoru na širu podršku za realizaciju ITU-ove Agende 2030 koja predstavlja zajedničku viziju razvoja sektora telekomunikacija.

Također, poziva i da se iskoristi snaga informacijsko-komunikacijskih tehnologija u cilju premošćivanja velikog digitalnog jaza u svijetu, te da se na Svjetski dan telekomunikacija ljudima približe mogućnosti nadolazećih novih tehnologija koje mogu poboljšati život i olakšati socijalni i ekonomski rast i inkluzivni razvoj za sve i svugdje.

Prema podacima VTKBiH, IKT sektor zapošljava oko dva posto od ukupnog broja zaposlenih u BiH, a svojim prometom je u gotovo šest posto ukupnog prometa koji se ostvari u BiH.

Svjetski dan telekomunikacija, međutim, ove godine se obilježava u posve novim i neočekivanim okolnostima nastalim uslijed pandemije koronavirusa.

  • Čitav svijet se odjednom našao u pomaknutoj stvarnosti – privreda, sport, zabava, porodične i društvene veze… Uime očuvanja zdravlja pojedinaca i zajednice nametnute su stroge mjere izolacije, prekinute uobičajene radne rutine, nametnuta ograničenja kretanja i djelovanja. Privreda je u većini zemalja počela bilježiti pad, dok su neke privredne grane u potpunosti stale. Kao posljedica svega ovoga, većina pogođenih zemalja će zabilježiti značajan pad privrednih tokova – navode iz VTK BiH, te naglašavaju da je i u ovim okolnostima IKT sektor u BiH  pokazao najveći stepen društvene odgovornosti.

Mišljenja su da je, ako ne do sada, ova situacija pokazala važnost novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

– Možemo biti ponosni na način na koji je IKT sektor u BiH odgovorio na ovu situaciju i nove izazove. Nadamo se da će društvo i vlasti u BiH ovo prepoznati i da ćemo ovu situaciju okrenuti u svoju korist, te s jačim vjetrom u leđa krenuti putem digitalizacije i izgradnje modernog informacijskog društva – ističu iz IKT Asocijacije VTKBiH.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE