'ENGLESKI' UEFA SUPERKUP NA BOSFORU: LIVERPOOL SAVLADAO CHELSEA NAKON PENALA

14 aug | 23:44

Engleski timovi, osvajači Lige prvaka, odnosno Evropa lige, Liverpool i Chelsea večeras su na Vodafone Park stadionu u Istanbulu odmjeriti snage u finalu UEFA-inog Superkupa. Na kraju je nakon penala slavio Liverpool.

Ekipa Chelseaja koju sa klupe predvodi klupska legenda Frank Lampard bolje je otvorila susret. Mladi američki fudbaler Christian Pulišić je u 36. minuti na sredini terena dobio loptu, te prošao između šest igrača Liverpoola i asistirao Olivieru Giroudu. Francuski napadač je rutinski lijevom nogom kroz noge Adrianu zabio gol za vodstvo Plavih.

Na samom početku drugog poluvremena, Liverpool poravnava rezultat. Firminho u 48. minuti asistira Sadiu Manéu kojem nije bilo teško pogoditi sa nekoliko metara.

Do kraja regularnog dijela susreta nije bilo promjene rezultata, pa su odigrani produžeci.

Već u 5. minuti prvog produžetka Liverpool je došao u prednost 2:1 drugim golom Sadio Manéa na asistenciju Firmina. Međutim, već u 101. minuti golman Liverpoola Adrian ruši napadača Chelseaja Abrahama, a sutkinja Frapar je pokazala na bijelu tačku. Siguran za 2:2 iz penala bio je Jorginho.

Kako i nakon 120 minuta igre nije bilo pobjednika, pristupilo se izvođenje penala. Liverpool je slavio sa 5-4.

Za Liverpool su pogodili Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold i Salah, dok su za Chelsea sa bijele tačke precizni bili Jorginho, Barkley, Mount i Emerson, dok je tragičar bio mladi Abraham koji je promašio.

Ovo je inače drugi Superkup UEFA-e koji je odlučio pobjednika penalima. Prvi put, 2013. godine Chelsea je 5-4 na penale izgubio od Bayerna.

Večerašnja utakmica bit će upisana u historiju, jer ga je sudila Stefani Frapar, prva žena sa pištaljkom u finalu nekog UEFA takmičenja.