Grupa mladih Kantona Sarajevo koja je ranije protestirala nezadovoljna subvencijama za kupovinu stanova osvrnula se na najave o rekonstrukciji Vlade KS na čelu s premijerom Nihadom Ukom.

- Kako je prije dva dana u Vijećnici Nihad Uk izjavio da su "neki" pokušali baciti sjenu na zadnji javni poziv za subvencioniranje, "neki" mu poručuju da će trebati godine da se ispravi nerad i nemar prema mladima Kantona Sarajevo! Njegove populističke izjave i potezi su doveli do toga da stotine mladih održavaju proteste tokom čitave 2024. godine boreći se za svoja prava koja su bila standard svih prethodnih godina, sve dok nije on došao na poziciju premijera – navode.
Dodaju kako slobodnu mogu reći da je njihova borba najveći bunt mladih protiv vladajuće strukture u posljednjih deset godina.


- Žalosno je što se mladi moraju boriti za svoja prava kod onih koji su se dičili promicanjem prava mladih, pronatalitetne i proevropske politike. Sve što smo od njih doživjeli je bilo potpuno suprotno. Mi ćemo na svojim greškama sigurno naučiti i ubuduće davati podršku onima koji su nedvojbeno stali uz nas jer znaju vrijednost mladih. Naša je greška ta što smo se po prvi put oslonili na podršku sistema po pitanju rješavanja stambenog pitanja, a zauzvrat dobili laž i obmane. Od nove Vlade Kantona Sarajevo iskreno očekujemo ispravak nepravde prema dobitnicima umanjene subvencije, kao i ozbiljan pristup novim politikama prema mladima unutar Kantona Sarajevo - poručuju.

Foto: Arhiv