Odgoj je uporište koje u nas usađuje naša porodica, i ogledalo u kojem mi vidimo i svoj odraz, ali i odraz onih koji su ga u nas usadili.
O iskonskim vrijednostima koje potiču iz kuće, ali koje potom potvrđujemo u obrazovnim institucijama, a kasnije i u životu u emisiji "Raskoš baštine" razgovarali smo sa profesoricom Nezahetom Akšamija.
"Drago mi je uvijek doći u ovu kuću gdje se baš njeguje i promovišu te iskonske, bošnjačke, a pogotovo te porodične vrijednosti, koje nosimo iz kuće, pokušavamo prenijeti na našu djecu i nadam se da to uspješno radimo" - istakla je na početku razgovora naša gošća.

Kako navodi, znamo da je porodica osnova svega. Ona koja daje temelje. Iz kuće se ipak nosi sve, i to je ono osnovno što se ugradi u dijete.
"U kući se živi onako kako se djeci govori da trebaju raditi. Ako govorite jedno, a činite drugo, onda nema nikakvog efekta. Upravo učeći iz primjera roditelja, i djeca se tako uče i prihvataju to, i to postaje sastavni dio njihovog života" - priča.

Dodaje da djeca dobro znaju da iskoriste, da isprobavaju, iskušavaju šta i dokle mogu, dok ne naiđu na barijere.
"Često kažem da je najlakše roditi, ali teško odgojiti dijete. Odgojiti dijete je kao da iglom iskopate bunar vode. Toliki je trud potreban da se od malog djeteta stvori čovjek koji vas neće osramotiti, već na kojeg ćete biti ponosni" - govori.

Kada je riječ o odgoju, profesorica smatra da je suština njegovati tradiciju, kulturu, ne stidjeti se sebe, svojih stavova i pogleda.
"Imala sam sreću da sam odrasla u porodici koja je njegovala naše osnovne duhovne vrijednosti i svi su to znali. I u školi sam to kod djece razvijala, svi su pozdravi bili u opticaju. Željela sam djecu osloboditi kompleksa o primitivizmu, i da smo manje vrijedni, a nismo. Jako smo vrijedni, kvalitetni ljudi po svemu. To sam nastojala i kod djece stvoriti. Djeca su i iftare pravila u školi, prilagođavali smo im odmor, pomijerali, da bi mogli iftariti. Nastojala sam da to kod djece razvijem i ostavim korjene. Ima vrlo uspješnih ljudi koji se ne stide ko su i šta su, i treba da budu ponosni na to što jesu" - priča naša gošća.
