Nevladine organizacije iz Sjedinjenih Američkih Država JednaBiH, JaBiH i MidwestBiH protestovale su zbog gostovanja Milorada Dodika na Univerzitetu Judson u Chicagu, kao i organizacije događaja World Leaders Forum, na kojem je Dodiku dodijeljena nagrada za demokratiju.

Na transparentima učesnika protesta bilo je ispisano: “Univerzitet Judson je prodao Isusa Krista srpskom lobiju pružajući gostoprimstvo dvojici kriminalaca i negatora genocida Miloradu Dodiku i Rodu Blagojevichu”.

Podsjetimo, u zajedničkom saopćenju organizacije su navele da smatraju neprihvatljivim održavanje događaja na kojem učestvuje političar čije djelovanje godinama izaziva ozbiljne kontroverze u Bosni i Hercegovini, uključujući optužbe za podrivanje državnih institucija i negiranje genocida. Ističu da takvi nastupi doprinose relativizaciji političke odgovornosti i šalju problematične poruke međunarodnoj javnosti.

Dodatno su izrazile zabrinutost zbog navoda da su pojedinim građanima, koji su ranije kupili ulaznice, iste naknadno otkazane uz obrazloženje ograničenog kapaciteta, dok su istovremeno oglašavana nova slobodna mjesta. Prema njihovim riječima, takva praksa otvara ozbiljna pitanja transparentnosti i mogućeg selektivnog pristupa učesnicima.