Na posljednjem danu suđenja, Francuz koji je doveo desetine muškaraca da mu siluju ženu, Dominique Pelicot, obratio se svojoj porodici te se izvinio i više puta zatražio oprost od sada bivše supruge, svoje troje djece i sedmero unučadi.

"Žalim zbog onoga što sam učinio i što su zbog mene patili. Nikada neću moći otplatiti svoj dug prema porodici", rekao je Pelicot, dodavši da je gubitak kontakta s porodicom gori od zatvora. Svojoj porodici poručio je: "Volim vas, ostatak mog života je u vašim rukama. Još ovaj posljednji put molim vas da mi oprostite."

Dominique Pelicot je priznao da je drogirao svoju suprugu između 2011. i 2020. te da je pozvao više od 70 stranaca da je siluju i seksualno zlostavljaju u njihovoj kući u selu Mazan na jugu Francuske. Državni odvjetnik zatražio je da mu se izrekne maksimalna kazna od 20 godina.

Na optuženičkoj klupi s njim je 50 muškaraca koji su optuženi za silovanje ili seksualno zlostavljanje Gisèle dok je bila u nesvijesti. Suprug joj je u vino i hranu stavljao lijekove protiv anksioznosti i tablete za spavanje.

Sudac je potvrdio kako je protiv Pelicota zatražena maksimalna kazna od 20 godina zatvora, dok su za ostale optužene, koji su dom Pelicotovih posjećivali i do šest puta, zatražene kazne između 10 i 18 godina. Jedan optuženik, koji je suđen za seksualno zlostavljanje, suočen je s minimalnom kaznom od 4 godine zatvora.

function r(){if(it(n),n.value===Hm){let o=null;throw new D(-950,o)}return n.value}

Nakon završetka rasprava sud će se povući na vijećanje, a presuda, koja se s velikim iščekivanjem čeka, bit će objavljena najranije u četvrtak.

Ovo suđenje, koje je razotkrilo deceniju sistemskog sustavnog zlostavljanja, već se ocjenjuje kao jedan od najvažnijih sudskih procesa u historiji francuskog pravosuđa. Presuda bi mogla poslužiti kao presedan za slične slučajeve i dodatno oblikovati društveni dijalog o seksualnom nasilju i pravdi, prenosi Index.