Sjedinjene Američke Države su u ponedjeljak odobrile prodaju iranske nafte, čime su ublažene višedecenijske sankcije u okviru nastojanja da se postigne konačan mirovni sporazum s Teheranom, uz obaveze o nuklearnim inspekcijama i slobodnom tranzitu kroz Hormuški moreuz.
Opća dozvola, koju je objavilo Ministarstvo finansija SAD-a, omogućava prodaju sirove nafte te petrohemijskih i naftnih derivata iranskog porijekla do 21. augusta.
U licenci se navodi da se iranska nafta može uvoziti u Sjedinjene Američke Države kada je to potrebno za završetak prodaje, isporuke ili istovara. SAD nisu značajno uvozile iransku naftu još od uvođenja sankcija nakon revolucije 1979. godine.
U skladu s tekućim produktivnim razgovorima u Švicarskoj, Iran se obavezao na slobodan i otvoren tranzit kroz Hormuški moreuz i da će dozvoliti inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) ulazak u zemlju - napisao je ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) na mreži X.
Kao dio okvira, Ministarstvo finansija je izdalo privremenu opću dozvolu od 60 dana kojom se odobrava proizvodnja, isporuka i prodaja iranske nafte - navedeno je u saopćenju.
Prema memorandumu o razumijevanju potpisanom prošle sedmice između Vašingtona i Teherana, SAD su pristale da izdaju izuzeća za izvoz iranske sirove nafte, naftnih derivata i povezanih usluga, uključujući bankarske transakcije, osiguranje i transport.
Uplate Iranu mogu se vršiti u američkim dolarima, stoji u licenci. Kuba, Sjeverna Koreja i Krim izuzeti su iz ovog režima.
Sjedinjene Američke Države prvi put su sankcionisale Iran 1979. godine, nakon što su revolucionarni studenti zauzeli američku ambasadu u Teheranu i držali diplomate kao taoce.
Od tada su uvedene brojne dodatne sankcije zbog iranskog nuklearnog programa i podrške grupama koje SAD smatraju terorističkim organizacijama.
