Kako su se proteklih dana u medijima pojavile informacije o infekcijama, zarazama koje, navodno, haraju klinikama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, iz najveće zdrastvene ustanove u BiH napominju da se u skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu sprovođenja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija Zavodu za javno zdravstvo KS redovno prijavljuju, u definisanom vremenskom okviru, uzročnici i infekcije koje odgovaraju definiciji bolničke infekcije.
-U više navrata je inspekcijskim nadzorom ustanovljeno da su prijave blagovremeno upućene Epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo KS. Osim navedenoga, na dnevnoj bazi se ZZJ KS šalju prijave laboratorijski potvrđenih uzročnika zaraznih bolesti, u skladu sa listom uzročnika koji podliježu obaveznom prijavljivanju. Higijensko epidemiološka situacija na svakoj klinici KCUS-a redovno se kontroliše mikrobiološkim uzorkovanjem žive i nežive sredine, a u slučaju vanrednih situacija, po prijavi bolničke infekcije i dodatno. Rezultati ovih mikrobioloških analiza su u više navrata predočeni Inspekciji.
Nadalje, kod svake prijavljene infekcije poduzimaju se i dokumentiraju adekvatne higijensko epidemiološke mjere sa ciljem sprječavanja daljeg širenja, kako od strane osoblja klinika, tako i Komisije i laboratorija za kontrolu bolničkih infekcija KCUS.
Napominjemo da infekcije povezane sa bolničkim liječenjem nisu specifične za jednu ustanovu, one su poznat izazov u svim bolnicama u svijetu. Ono što razlikuje kvalitet zdravstvene zaštite jeste sistemska kontrola, praćenje i prevencija takvih pojava, čemu se u KCUS- u vrlo ozbiljno i profesionalno pristupa – navode iz KCUS-a naglašavajući kako plasiranje i širenje netačnih informacija izaziva strah i paniku među stanovništvom, te ukazuju na značaj utvrđivanja istinitih činjenica prije plasiranja informacija u javnost.