Sutra će se u Istanbulu održati niz trilateralnih sastanaka umjesto planiranih mirovnih pregovora između delegacija Rusije i Ukrajine, saopštio je večeras izvor iz turskog ministarstva vanjskih poslova.

Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan sastao se večeras u palati Dolmabahče s ruskom delegacijom koju predvodi Vladimir Medinski, savjetnik predsjednika Vladimira Putina.

Sastanak je završen, saopćilo je ministarstvo bez navođenja detalja.

Iz Turske najavljuju: Sutra trilateralni sastanci umjesto mirovnih pregovora

Ipak, pregovori između ruske i ukrajinske strane nisu započeli, a nijedna strana nije mogla potvrditi njihov početak sutra.

Umjesto toga, prema turskom ministarstvu, planiran je "novi niz sastanaka u različitim formatima".

Trilateralni pregovori između Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajine i Turske s jedne strane, te Ruske Federacije, Ukrajine i Turske s druge strane, na dnevnom su redu, izjavio je izvor.

Nije sigurno da će se sastanak održati u četverostranom formatu (Sjedinjene Američke Države, Rusija, Ukrajina, Turska), dodano je.

Iz Turske najavljuju: Sutra trilateralni sastanci umjesto mirovnih pregovora

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas je u Ankari imao opsežan sastanak s turskim predsjednikom Ređepom Tajipom Erdoganom, izrazivši nadu da će razgovori s ruskom stranom započeti već danas.

Američki državni sekretar Marco Rubio najavio je sastanak s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Andrijem Sibigom, kao i susret "niskorangiranog američkog zvaničnika" s ruskim predstavnicima.

Rubio je istakao da Turska, kao domaćin, ima priliku okupiti ukrajinsku i rusku delegaciju.

Međutim, danas je izjavio:

Iskreno govoreći, nemam velika očekivanja od razgovora između ruskog i ukrajinskog izaslanstva.