Negiranje počinjenja ratnih zločina, revizionizam, manipulacija, laž i obmana, nastaju prvim ispaljenim projektilom 1992.godine. Do danas se nije zaustavilo niti spriječilo unatoč brojnim međunarodnim i domaćim presudama.

Srbija i entitet RS izdvajaju ogroman novac kako bi učinili historijsku reviziju. No dok je mladih i učenih ljudi u našoj zemlji, profesora, doktora i istraživača ratnih zločina ne brinemo da će revizija uspjeti. "Politika revizionizma" je njihovo posljednje istraživačko djelo.

1992. godine počinju laži, manipulacije i spinovi. Na jednoj strani mrtva tijela nedužnih civila, na drugoj tenkovi i jedna od najjačih vojnih sila. Sarajevo opkoljeno, oko Prijedora logori, u Srebrenici genocid. I sve se to 30 godina negira.

To niko ne radi kao neki hobi ili radi ćejfa, nego zato što je negiranje genocida priprema za sljedeći genocid. Druga stvar, negatora će uvijek biti. Ono što mi moižemo uraditi ne boriti se da skroz nestanu, jer to je nemoguće, nego mi se moramo boriti da se oni smanje i u kvalitetu i u kvantitetu”, kazala je mr. Melina Borčak, promotorica knjige "Politika revizionizma".

Ovdje vidimo jasno, glasno argumente sile na djelu koje nasilniom putem pokušavaju da prekrajaju ono što se desilo i ono što je proživjelo bh.stanovništvu a prvenstveno bošnjačko, kaže profesor Amer Osmić.

Na osnovu studije možemo vidjeti da je primarna dunkcija bijeg od odgovornosti, kako individualne tako i kolektivne koju zauzimaju tadašnja rukovodstva, vlada, država koje su izvršile agresiju na već nezavisnu državu, Republiku BiH.

Laži i negiranje: Kako se kreira revizija historije u Bosni i Hercegovini

Nerijetko u tome pomažu strukture unutar države, konkretno pravosuđe.

Omer Osmanović, NIP, ministar za boračka pitanja KS dodaje da susjedi i komšije pokušavaju kompletnu historiju da revizuju, ne samo zločine i genocid, nego hoće da iskrive i da ispadne nešto kontra.

Istina je samo jedna , ne postoje tri istine, ta jedna istina je da su agresori bili Srbija i Hrvatska i na taj način je to dokazano na međunarodnim sudovima - kaže Osmanović.

Knjiga "Politika revizionizma" tretira negiranje i relativizaciju zločina i genocida pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju. Istraživanje je bazirano za četiri područja.

Institucije RS i Srbije najviše sredstava ulažu u negiranje postojanja logora u Prijedoru i bijele trake, negiraju počinjenje genocida u zaštičenoj zoni UN-a Srebrenica, negiraju opsadu Sarajeva, zločin na Markalama i ulici Vase Miskina, i negiraju tuzlansku Kapiju -objašnjava dr. Jasmin Medić koautor knjige "Politika revizionizma", a na to dr. Muamer Džananović dodaje.

Mi smo dali određene preporuke u smislu na koji način bi se bh.društvo trebalo boriti protiv tih pojava od zadataka za političke strukture do zadataka za akademsku zajednicu. Ova publikacija se nalazi u međunarodnim naučnim bazama, dostupona širom svijeta i zabilježen je veliki broj skidanja publikacije.

"Politika revizionizma" obuhvata najznačajnije primjere negiranja zločina i genocida. Daje odgovor kako se boriti protiv toga. Njeni autori su istaknuti profesori, doktori i istraživači ratnih zločina Jasmin Medić, Muamer Džananović, Hikmet Karčić i Elvedin Mulaglić.