NASA- ini naučnici upozorili su ovih dana da bi širenje i produbljivanje područja slabijeg magnetskog polja Zemlje, kakvo se bilježi posljednjih godina, moglo omogućiti opasnom solarnom zračenju i česticama visokih energija da prodru do površine naše planee.
Poznata kao Južnoatlantska anomalija (SAA), ova regija širi se prema zapadu i sada pokriva više od 11 miliona četvornih km te obuhvaća dijelove Južne Amerike i Afrike. To je područje u kojem Zemljino magnetsko polje pada na visinu od oko 200 kilometara. Takav pad omogućava da opasne kosmičke zrake i nabijene čestice prodru dublje u atmosferu.
Od 2020. godine SAA se povećala sa 4 posto do 7 posto i pomakla 20-ak km zapadno, a nova istraživanja pokazuju da se počinje dijeliti u dvije zasebne zone slabljenja. Prema prediktivnim modelima, ta podjela nastavit će se u 2025.
SAA uglavnom ne utječe na život na Zemlji, no isto se ne može reći za svemirske letjelice u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO), što uključuje i Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) i kinesku Tiangong. Naime, one prolaze ravno kroz anomaliju dok kruže oko naše planete na niskim visinama. Za ilustraciju, (ISS) kruži oko Zemlje na visini od oko 400 kilometara, a Tiangong na visini od otprilike 340 do 450 kilometara, ovisno o fazi orbite i manevrima održavanja.
Oslabljeno magnetsko polje, koje se u anomaliji spušta na svega 200-tinjak km, čini da visokoenergetske nabijene čestice poput protona sa Sunca mogu izazvati kratke spojeve i kvarove u tehnološkim sitstemima na satelitima te ugroziti zdravlje osoblja u svemirskim stanicama. Prirodne promjene u Zemljinom magnetskom polju danas mogu imati puno teže posljedice za čovječanstvo nego u davnoj prošlosti jer su naše tehnologije, posebno one u svemiru, postale izloženije i osjetljivije na takve fenomene.

Naučnici smatraju da uzrok anomalije SAA leži duboko u Zemljinoj jezgri.
Magnetsko polje je zapravo superpozicija polja iz mnogih izvora električnih struja - izjavio je geofizičar Terry Sabaka iz NASA-inog Goddard Space Flight Centra.
Ispod površine Zemlje, usijano željezo i nikal kovitlaju se i djeluju kao prirodni generator struje. Tako stvorena struja generira Zemljino magnetsko polje koje djeluje kao štit od raznih svemirskih zračenja i čestica, posebno sa Sunca. Bez tog štita, život na Zemlji bio bi nemoguć.
