Sead Kolašinac je jedini uz kapitena Edina Džeku osjetio čari Mundijala.Bilo je to u Brazilu 2014 godine.Sejo je dočekao još jednom da sa svojom reprezentacijom ode na veliko takmičenje.
Sead Kolašinac je rođen 20.6 1993. godine u gradu Karlsruheu. Sead ima dvojno državljanstvo, njemačko i bosanskohercegovačko. U mlađim uzrastima nastupao je za reprezentaciju Njemačke, no uvijek je isticao kako mu je želja nastupati za reprezentaciju BiH. 2013. godine, nakon formalnosti i administrativne procedure, Sead je dobio pravo nastupa za BiH.

Za prvi tim Schalkea debitirao je također 2012. Godine a nakon sjajnih igara 2017. godine je uvršten u idealnih 11 Bundeslige i iste te godine je potpisao ugovor s nogometnim klubom Arsenal s kojim osvaja FA Cup.
Nakon nastupa u Engleskoj Sead se otisnuo u Marseille a trenutno je član Atalante iz Bergama.Nedostaje mu samo još da igra u Španiji pa da upotpuni nastupe u svim ligama petice.

Debitovao je u selekciji BiH kada ga je selektor Safet Sušić pozvao u sastav za utakmicu protiv Argentine 18. novembra u St. Louisu, koju je Bosna i Hercegovina izgubila 2-0.
Kolašinac je na terenu poznat i pod nadimkom "Tenk",ali privatno je vrlo skroman i obiteljski orijentiran čovjek, a njegov karakter najbolje opisuju pojmovi poput lojalnosti, hrabrosti i radne etike.
Sead ima karakter ratnika a mnogi pamte situaciju iz Londona kada je golim rukama odbranio suigrača Mesuta Özila od naoružanih pljačkaša, što je samo potvrdilo njegovu neustrašivu prirodu.
Njegov moto je: "Ne moraš biti najtalentiraniji da bi uspio, ali moraš biti onaj koji najviše radi.''
Oženjen je dugogodišnjom djevojkom Belom (Susubelle), s kojom ima kćer Soleil.
