Novi granični prijelaz Gradiška je i zvanično otvoren za saobraćaj oko 19 sati.

Podsjetimo, Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine donijelo je rješenje da dozvoli preusmjeravanje saobraćaja na novi Granični prijelaz Gradiška, a nakon što je došlo do oštećenja zaštitne ograde i pješačke staze na mostu koji vodi na trenutni GP Gradiška.

U Rješenju se navodi da će se lokacija novog mosta koristiti za vrijeme obustave saobraćaja na postojećem prijelazu Gradiška.

Ministarstvo sigurnosti BiH je još prošle godine donijelo rješenje o određivanju privremenog graničnog prijelaza, ali je njegova primjena odgođena do zaprimanja službene obavijesti Uprave za indirektno oporezivanje BiH da su ispunjeni pravni i organizacijski uslovi za rad carinske službe na tom prijelazu - navodi se u rješenju, javlja Istraga.

Podsjećamo, Upravni odbor UIO danas nije podržao odluku o otvaranju novog GP Gradiška jer ne postoji konsenzus. Članovi iz RS-a odbijaju podržati odluku kojom bi se poravna dug RS-a prema Federaciji BiH, po osnovu PDV-a, u iznosu većem od 150 miliona KM.

Granični prijelaz otvorili kadrovi SNSD-a i HDZ-a

Graničnoj policiji BiH dostavljeno je rješenje doministra sigurnosti Ivice Bošnjaka (HDZ).

Dio službenika GP i UIO bit će sa starog GP prebačen na novi GP Gradiška.

Novi GP su privremeno otvorili kadrovi SNSD-a i HDZ-a.

Kako saznaje Istraga, planirano je da ovaj novi granični prijelaz “privremeno” bude otvoren do kraja avgusta.

Prošla prva vozila

Privremeni granični prijelaz u Bosanskoj Gradišci večeras je stavljen u funkciju nakon što je Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine donijelo odluku o privremenoj mjeri u trajanju od tri mjeseca.

Prvi automobili počeli su prelaziti preko novog prijelaza oko 18:30 sati, dok je on zvanično otvoren nešto prije 19 sati.