Konzorcijum 'Logistika Bosne i Hercegovine' uputio je zvaničan dopis Ministarstvima unutrašnjih poslova FBiH i KS s najavom da će u ponedjeljak, 21. aprila, u terminu od 12 do 14 sati, biti organizirana protestna vožnja ulicama Sarajeva.

Učestvovat će vozila koja će krenuti iz Doboja, Tuzle, Zvornika, Bihaća, Viteza, Mostara, Banje Luke i Bileće.

- Okupljanje i kretanje bit će organizirani i u potpunosti usklađeni sa Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH. Učesnici defilea obavezali su se na poštivanje svih saobraćajnih propisa, uputa policijskih organa, bez blokade saobraćajnica i bez incidenata. Aktivnost ima miran, simboličan i dostojanstven karakter, s ciljem ukazivanja na ozbiljne probleme sa kojima se susreće sektor transporta i logistike - naveli su.

Protestni defile: Stotine kamiona kreće put Sarajeva, upućeni jasni zahtjevi

Prijevoznici traže od bh. vlasti da učine više kako bi isposlovali duži boravak bh. vozača na teritoriji EU-a, digitalizaciju ovog sektora, povrat trošarine i smanjenje zadržavanja bh. kamiona na graničnim kontrolama. Ukratko – traže samo ono što već imaju vozači zemalja u okruženju. Ukoliko ih vlasti ne budu čule, za 28. april se najavljuje potpuna obustava drumskog prometa u zemlji do ispunjenja zahtjeva.