Authorities in the Greek capital of Athens are searching for an 89-year-old male suspect believed to have shot one person at a social security office before going to a court building a short distance away and shooting several others. Reporting indicates several have been wounded,… pic.twitter.com/BvG646efxc
— OSINTdefender (@sentdefender) April 28, 2026
Nakon višesatne potrage koja je trajala širom Grčke, policija je uhapsila 89-godišnjeg muškarca osumnjičenog za oružane napade na državne institucije u Atini.
Prema navodima stranih medija, priveden je u Patrasu, lučkom gradu na zapadu zemlje, u trenutku kada je, kako se vjeruje, pokušavao napustiti državu i domoći se Italije.
Dvostruki napad uznemirio javnost

Incidenti su se odigrali tokom utorka i brzo izazvali paniku. Prvo je napadač ušao u kancelariju za socijalno osiguranje, gdje je iz oružja koje podsjeća na staru sačmaricu ranio jednu zaposlenicu u nogu.
Nedugo potom zaputio se prema prizivnom sudu, gdje je tokom ročišta otvorio vatru i lakše povrijedio četiri službenika. Zgrada je odmah ispražnjena, ali je napadač u tom trenutku uspio pobjeći.
Detalji hapšenja i prve informacije
"Zadržan je u pritvoru", potvrdio je policijski izvor. "Bio je naoružan."
Prema izvještaju državne televizije ERT, policiji se obratio rođak osumnjičenog koji tvrdi da starac ima historiju psihičkih problema. Navodno ga je dodatno isprovociralo to što mu je nedavno odbijen zahtjev za državnu penziju.
Sigurnosni propusti
Oružani napadi izazvali su snažnu reakciju u zemlji koja inače nema česte slučajeve ovakvog nasilja. Pravosudne institucije odmah su uputile kritike vladi zbog loše organizovane sigurnosti u javnim objektima, posebno u sudovima.
U saopćenju Udruženja grčkih sudija i tužilaca navodi se da je oružani incident "na najgori mogući način razotkrio nepostojanje primjerenih sigurnosnih mjera" u javnim zgradama.
Sotiris Tripolitsiotis, sekretar udruženja sudskih službenika u Atini, dodatno je ukazao na konkretne probleme. Prema njegovim riječima, rendgenski uređaji nabavljeni još prije sedam godina i dalje se ne koriste jer nema obučenog kadra.
"Niko ko ulazi u sudove ne može biti istinski provjeren", rekao je za grčki dnevnik Kathimerini. Također je upozorio da sve češći sudski procesi vezani za dugove i zapljenu kod građana izazivaju frustraciju, pa i nasilne reakcije.
