Nakon što je u martu u Mađarskoj, a potom i u Slovačkoj, nakon 40 godina ponovo registrovana zarazna bolest slinavka i šap u Zapadnoj Evropi, i u BiH sve su glasniji pozivi za hitnu intervenciju i provođenje mjera prevencije i kontrole.
Ured za veterinarstvo BiH zabranio je uvoz određenih pošiljki, a od ranije je na snazi i zabrana uvoza tih proizvoda iz Mađarske i Njemačke. Zbog blizine granice zabrinuti su i stočari u Semberiji.
Nakon žestokog udara afričke kuge svinja na farmere koji su pretrpjeli ogromne gubitke, a mnoge farme nikada nisu ni obnovljene, stočarskoj proizvodnji u Bosni i Hercegovini sada prijeti nova opasnost, piše BHRT.ba.
Pojava zarazne bolesti slinavke i šapa u Slovačkoj, Njemačkoj i Mađarskoj, zabrinula je stočare, a posebno one u Semberiji zbog neposredne blizine granice.
Petar Stevanović, stočar iz Semberije
Normalno da ima straha. Mi smo jedno selo koje je po proizvodnji mlijeka najveće u BiH, da ne kažem Semberiji. U Semberiji imaju veliki broj muznih grla i normalno da se bojimo.
Slinavka i šap spadaju u jednu od najrazornijih bolesti koja pogađa papkare. Širi se lako i brzo, nanosi ogromne štete, a njeno suzbijanje zahtijeva stroge i sveobuhvatne mjere kontrole, objašnjavaju stručnjaci.
Slaviša Cacanović, doktor veterinarske medicine
To je bolest od koje obolijevaju papkari, ali uslovno i ljudi. Spada u zoonoze blagog oblika, ne izaziva kod čovjeka simptome. Najprijemčivija su goveda, poslije toga ovce i koze i u manjem procentu svinje. Ako dođe ovdje, borba protiv te bolesti je vrlo rizična, tu se moraju primjenjivati sve mjere borbe, čak mislim da se angažuje i vojska i policija.
U Semberiji je početkom aprila održan i sastanak svih nadležnih službi na kojem je donesen plan hitnih mjera, ali i formiran krizni štab i stručni tim.
Negoslav Lukić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS za veterinarstvo
Donijeli smo plan hitnih mjera, upravljanja hitnom situacijom u slučaju izbijanja donijeta je odluka o formiranju republičkog kriznog štaba gdje je jasno definisana hijerarhija i obaveze svih u sistemu.
Dragan Knežević, direktor Veterinarskog Instituta “Dr. Vaso Butozan”
Ako svi uradimo posao maksimalno, na pravi način kako je struka i propisala, možemo smanjiti rizik i u slučaju da se bolest pojavi. Dosta se govorilo o preventivnim mjerama i svemu što se može uraditi da se spriječi pojava bolesti na našoj teritoriji.
Bosna i Hercegovina je posljednji put slinavku i šap zabilježila 1968. godine i od tada ima status zemlje slobodne od bolesti. Ali, širenje virusa u regionu, kao i činjenica da se godišnje uveze više od 200.000 grla stoke zahtijevaju maksimalan oprez.