Nesnosne tropske vrućine koje su pogodile Francusku izazvale su pravu paniku među stanovništvom. Situacija je kulminirala u prodavnicama, gdje se kupci doslovno otimaju za posljednje zalihe ventilatora i rashladnih uređaja, a u Parizu su uvedene i posebne zabrane.

 

Pravi haos zabilježen je u jednom hobi marketu nedaleko od grada Chambray-lès-Tours, o čemu je izvijestio portal Sudouest. Ljudi su u petak rano ujutro čekali u redovima prije samog otvaranja kako bi se domogli uređaja za hlađenje.

 

Prema navodima ovog portala, police s najjeftinijim ventilatorima ispražnjene su u svega nekoliko minuta nakon otvaranja vrata. U opštem metežu i guranju kupaca, nekoliko osoba zadobilo je lakše tjelesne povrede.

 

Slične scene mogle su se vidjeti i u novootvorenoj prodavnici diskontnog lanca Action u pariškoj poslovnoj četvrti La Défense. Prema pisanju portala Actu Paris, ova prodavnica je nudila prijenosne klima uređaje po akcijskoj cijeni od 179 eura. Budući da su ovi uređaji u ostalim poslovnicama već odavno rasprodani, to je izazvalo ogromnu navalu i haos među kupcima.

Maksimalne temperature u Francuskoj posljednjih sedmica kreću se oko 40 °C, dok su u pojedinim mjestima zabilježene i ekstremne vrijednosti koje prelaze čak 45 °C.

 

Francuzi na društvenim mrežama masovno dijele svoja iskustva i muke s nesnosnim vrućinama. Koliko je situacija ozbiljna, ali i pomalo bizarna, najbolje pokazuje primjer jednog Parižanina koji je postao hit na mrežama nakon što je uspio ispržiti jaja i slaninu na tavi koju je jednostavno ostavio na svom prozoru.

 

Zbog ekstremnih vremenskih uslova i opasnosti po zdravlje, vlasti u Parizu su donijele odluku kojom se privremeno zabranjuje prodaja i konzumacija alkohola na javnim mjestima. Ova zabrana se ne odnosi jedino na ugostiteljske objekte, odnosno restorane i barove.