Zbog izuzetno nepovoljnih vremenskih uvjeta i neadekvatnog oprašivanja, ovogodišnji rod trešanja u Brčko Distriktu doživio je potpuni krah.
Poljoprivrednici u ovom području suočavaju se s neviđenim problemima koji prijete uništenju cijele proizvodnje.
Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići, za Fenu:
Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen.
Smrdibube dodatno pogoršale situaciju
Prema Čandiću, kišovit period tokom cvjetanja trešanja onemogućio je pčele da obave oprašivanje, što je dovelo do potpunog izostanka plodova na većini stabala.
Uz to, smrdibube su dodatno uništile plodove koji su se jedva uspjeli formirati, dok su bolesti i bakterije napale lišće i uzrokovale sušenje stabala.
Cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao.
Velika šteta
Ove godine proizvođači trešanja, poput Fadila Čandića, suočavaju se s dramatičnim padom urodne proizvodnje. Čandić je na svojih 400 stabala trešanja, koja obično daju do 40 kilograma plodova po stablu, ove godine uspio ubrati samo pet kilograma.
Na cijelom voćnjaku sam ubratio svega pet kilograma trešanja. To je velika šteta jer sam očekivao minimalno 40 kilograma po stablu
Ističe da ovakvu lošu sezonu ne pamti u svom dugogodišnjem iskustvu.
Rast cijena na tržištu
Ove godine tržište trešanja suočava se s izrazito visokim cijenama zbog slabe ponude. Iako cijene rastu, kvaliteta plodova često nije na zadovoljavajućem nivou, što predstavlja dodatnu brigu za krajnje potrošače.
Cijene trešanja su visoke, a plodovi nisu najbolji. Veliki broj ljudi se odriče kupovine zbog visoke cijene koja doseže i do 20 KM po kilogramu, dok plodovi nisu onakvi kakvi bi trebali biti.
Potrebna veća podrška
Uskoro bi moglo doći do novih razgovora o poljoprivrednim podsticajima u Distriktu Brčko, jer trenutna pomoć proizvođačima trešanja, prema Čandiću, nije dovoljno velika da bi se prebrodile ovakve krize.
Podsticaji od 600 KM po hektaru nisu dovoljni da bismo opstali na tržištu. Ovakav iznos nije ni približno dovoljan da bi se proizvođači motivirali da nastave s proizvodnjom.Potrebne su nam značajnije mjere podrške.