Dvadesetdvogodišnja... (ispravka: dvanaestogodišnja) Fabiana Blanco iz Venecuele preživjela je čak 32 sata zarobljena pod ruševinama nakon razornog zemljotresa koji je 24. juna pogodio ovu južnoameričku zemlju. Njena nevjerovatna priča o preživljavanju obišla je svijet.

 

Dok su spasioci tragali za preživjelima, Fabiana je ostala zarobljena ispod desetospratnice koja se potpuno urušila. Kako je kasnije ispričala, u najtežim trenucima održali su je u životu tek flaša kečapa i malo narendanog sira koje je pronašla među ruševinama.

 

Njena majka Karina bila je uvjerena da je izgubila jedino dijete.

Kada sam stigla, tamo gdje je bila naša zgrada zjapila je praznina. Pomislila sam da je moja kćerka mrtva – prisjetila se kroz suze.

 

Fabiana je u trenutku zemljotresa bila sama u stanu. Nakon što su zidovi počeli pucati, pokušala je pronaći zaklon, ali se zgrada u nekoliko sekundi urušila.

 

Pomislila sam da neću preživjeti. Bila sam potpuno zatrpana i nisam vjerovala da će me iko pronaći – ispričala je djevojčica.

 

Iako je bila zarobljena u skučenom prostoru, uspjela je ostati pribrana. Jedna medicinska sestra, također zatrpana u zgradi, čula je njen glas prije nego što je spašena i obavijestila spasioce da je djevojčica još živa.

 

U međuvremenu je Fabiana pronašla svoj mobilni telefon. Iako nije bilo signala, snimila je video u kojem moli za pomoć.

 

Dogodio se potres. Sama sam i mnoge komšije su zarobljene. Trebamo vašu pomoć – rekla je u snimku koji je kasnije postao simbol nade.

 

Nakon brojnih neuspješnih pokušaja, jedan volonter uspio je uspostaviti kontakt s djevojčicom, što je dalo novi podstrek spasilačkim ekipama. Satima su pažljivo uklanjali beton i ruševine, a prizor nasmijane Fabiane koja proviruje kroz mali otvor obišao je društvene mreže i svjetske medije.

 

U ranim jutarnjim satima, 32 sata nakon zemljotresa, spasioci su uspjeli iskopati prolaz dovoljno širok da je izvuku na sigurno. Po izlasku iz ruševina pala je u zagrljaj majke, koja nije mogla sakriti emocije.

Šta više jedna majka može poželjeti? Moja kćerka je živa – rekla je Karina.

 

Prema zvaničnim podacima, u razornim zemljotresima poginule su 3.342 osobe, dok se desetine hiljada i dalje vode kao nestale.

 

Fabiana je, uprkos svemu što je preživjela, prošla s prelomom lijevog stopala te nekoliko ogrebotina i modrica. Danas živi kod bake i polako se oporavlja od fizičkih i psihičkih posljedica tragedije.

 

Trebat će nam vremena da se oporavimo, ali nastavit ćemo dalje – poručila je njena majka.