Generalni sekretar Hezbollaha Naim Qassem odbacio je okvirni sporazum postignut u Washingtonu između Libana i Izraela, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, poručivši da ga ta organizacija smatra nevažećim i neprihvatljivim.
Qassem je istakao da Hezbollah neće odustati od oružanog otpora te da će nastaviti, kako je naveo, djelovati protiv izraelske prisutnosti i politike na terenu, uprkos diplomatskim inicijativama usmjerenim ka smirivanju situacije na jugu Libana.
Oštro je kritikovao sporazum, nazivajući ga ponižavajućim i štetnim za suverenitet Libana, te je poručio da on u praksi predstavlja svojevrsnu predaju, a ne rješenje sukoba.
Posebno je naglasio da je povezivanje izraelskog povlačenja iz južnog Libana s razoružanjem Hezbollaha neprihvatljivo, ocijenivši takve prijedloge kao opasne i kao “crvenu liniju” koju njegova organizacija neće preći.
Prema njegovim riječima, pitanje oružja ostaje ključna tačka neslaganja i jedna od najvećih prepreka implementaciji dogovora koji je postignut u Washingtonu, a njegove poruke dodatno su pojačale političke tenzije u Libanu.
