Službeni povod njegovog dolaska je najavljeni sastanak s liderima parlamentarnih stranaka, koje je sam inicirao, u skladu s pozivima međunarodne zajednice za dijalog unutar BiH. No, izvan formalnosti, jedno je pitanje iznad svih: hoće li se neko konačno usuditi privesti bjegunca pred lice pravde?
Nakon što je Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Dodika, njegovo kretanje po BiH dobilo je sasvim novu dimenziju. Formalno gledano – on je optuženi koji se ne odaziva sudu, i kao takav – bjegunac. U svakom pravnom sistemu koji polaže na red, zakon i jednakost pred pravosuđem, institucije bi već odavno reagirale.
Ali BiH nije obična država. Ona je država zarobljena političkom kukavičlukom i institucionalnom paralizom. Zato danas svi pažljivo posmatraju Doboj – ne zbog sastanka, već zbog toga hoće li policija, konačno, uraditi svoj posao.
Dragan Mioković, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, javno je prozvao SIPA-u da postupi po zakonu. Na svom X profilu kratko i jasno je poručio: “Danas u Doboj? Zašto da ne!”.
Mioković nije slučajno izabrao taj ton. On dolazi svega nekoliko dana nakon pokušaja hapšenja premijera RS Radovana Viškovića u Brčkom – pokušaja koji je neslavno propao jer se Višković, kako se ispostavilo, nije nalazio u vozilu koje su policajci zaustavili. I tako je još jedan visoki funkcioner Republike Srpske prošao kroz rupu u zakonu koju su mu omogućile neodlučne institucije.

Sada, svi znaju gdje će se Dodik nalaziti. Neće biti konvoja, zamjena vozila ili misterioznih nestanaka s radara. Lokacija je javna. Povod – sastanak u organizaciji čovjeka koji je optužen za napad na ustavni poredak države.
I tu dolazimo do suštine. Kako je moguće da osoba pod optužnicom za jedno od najtežih krivičnih djela – rušenje državnog poretka – slobodno saziva sastanke sa stranačkim liderima? Kako je moguće da se nakon višemjesečnog ignorisanja pravosudnog procesa ponaša kao legitimni državnik?
Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, već je odbacio poziv za sastanak. I to iz vrlo jasnog razloga: „Stav SDP-a po pitanju razgovora s Dodikom i SNSD-om je nepromijenjen. S njim više nema dijaloga.“
Nikšić je podsjetio i da je „za Dodikom raspisana potjernica“ i da je on, po zakonu ove države, bjegunac koji prvo mora odgovarati pred sudom, pa tek onda pred bilo kojim političkim forumom.

S obzirom na sve što se zna i što se javno priznaje – danas nije samo još jedan dan u bh. političkom teatru. Danas je test za pravnu državu. I svi znaju gdje treba da gleda.
Ako Dodik danas slobodno prošeta Dobojem, drži govore, sastanči i vrati se kući bez da ga iko pokuša uhapsiti – neće to biti samo poraz pravosuđa. Bit će to poraz ideje Bosne i Hercegovine kao ozbiljne države.
A poruke međunarodne zajednice o domaćem dijalogu? Bez pravde, te poruke su prazne. Dijalog ne može voditi neko ko bježi od suda. I upravo zato – svi pogledi su danas uprti u Doboj.
Hoće li zakon konačno ustati? Ili ćemo gledati još jednu epizodu bosanskohercegovačkog apsurda?